Stwórz nawyk ekonomicznej jazdy wśród swoich kierowców!

03/06/2019 | Czas czytania3 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Stwórz nawyk ekonomicznej jazdy wśród swoich kierowców!

Dlaczego jedni pracownicy jeżdżą ekonomicznie i zwracają uwagę na swój styl jazdy, podczas gdy inni nie przywiązują do tego wagi? Jak się okazuje, winę można przypisać naszemu doświadczeniu i nawykom. Nasz mózg mówi nam jak mamy się zachowywać, dlatego w sytuacji którą przeżyliśmy już setki razy przełącza się na „automat”. Przyjrzyjmy się więc, w jaki sposób powstają nawyki i jak stworzyć nawyk ekonomicznej jazdy u kierowców.

Po co nasz mózg tworzy nawyki?

Nasz mózg tworzy nawyki w celu oszczędzania siły na inne, trudniejsze zadania. Aby tego dowieść, przeprowadzono eksperyment, w którym mierzono aktywność kory mózgowej szczurów, podczas pokonywania nieznanego im labiryntu. Przy pierwszym przejściu mózgi szczurów pracowały na najwyższych obrotach. Z każdym kolejnym przejściem tą samą trasą odnotowywano ich coraz mniejszą aktywność. W momencie kiedy szczur nauczył już się trasy na pamięć, aktywność mózgu spadła niemalże do zera.

Dlaczego tak się stało? Mózgi ludzi i zwierząt dążą do tego by tracić jak najmniej energii. Ucząc się nowych nawyków nasz mózg będzie mógł odpocząć, co przełoży się na jego wydajność w późniejszym czasie.

O ile dobre nawyki będą przez nas i innych cenione, o tyle te złe mogą przysporzyć nam nieprzyjemności. Niestety czynność którą powtarzamy i która nie przynosi oczekiwanych rezultatów również może stać się nawykiem. Z tego powodu doświadczeni kierowcy mogą popełniać błędy niekorzystnie wpływające na styl jazdy i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.

Jak stworzyć nawyk ekonomicznej jazdy wśród pracowników?

Mechanizm powstawania nawyków nazywamy pętlą nawyków i wygląda zawsze tak samo. Do jej zaistnienia potrzeba 3 rzeczy:

  • Wskazówki
  • Zwyczaju
  • Nagrody

Wskazówka to inaczej wyzwalacz, który informuje mózg „hej, robiliśmy tę czynność już setki razy, czas przejść w tryb automatyczny”. Jest to pierwszy punkt styku, gdzie mózg oswaja się z tematem i szuka gotowych rozwiązań.

Wskazówką mogą być podpowiedzi jakie daje aplikacja Naviexpert Telematics w momencie przekroczenia prędkości, gwałtownego hamowania lub przyspieszenia.

Zwyczaj to reakcja, której chcemy się nauczyć i tak postępować za każdym razem.

Zwyczajem może być przestrzeganie zasad ekonomicznej jazdy i reagowanie w razie potrzeby na ostrzeżenia z aplikacji o przekroczeniu prędkości, gwałtownym hamowaniu lub przyspieszeniu.

Nagroda z kolei ma na celu pokazać, że stworzona pętla jest warta zapamiętania i użycia w przyszłości. Nagroda nie oznacza tylko i wyłącznie rzeczy materialnych, dobrze działa również uzyskanie pożądanego uczucia.

Nagrodą może być zajęcie pierwszego miejsca w ogólnofirmowym rankingu najlepszych kierowców lub inna rzecz, która została przygotowana dla zwycięzcy.

Nagrodą nie musi być za każdym razem coś wielkiego czy drogiego. Może to być oczywiście premia pieniężna, voucher do kina, restauracji, czy inny materialny prezent, ale równie dobrze sprawdzi się dedykowane miejsce parkingowe najbliżej wejścia do firmy dla najlepszego kierowcy miesiąca, możliwość wyboru dodatkowego wyposażenia auta firmowego, darmowe posiłki w zakładowej restauracji czy codziennie rano świeżo mielona kawa podana do rąk własnych.

Pomysłów jest naprawdę dużo, wszystko zależy od chęci i możliwości.


Pętla nawyka na podstawie książki „Siła nawyku”, Charles Duhigg

Dlaczego Fleet Managerowi powinno zależeć na stworzeniu dobrego nawyku wśród swoich kierowców?

Dla firm, korzyść z uzyskania nawyku ekonomicznej jazdy jest oczywista – oszczędności. I to wszelakie:

Oprócz podreperowania budżetu flotowego, Fleet Manager buduje zespół zadowolonych z siebie, zmotywowanych i lojalnych pracowników.

Mówi się, że wystarczy 21 dni, żeby zbudować nowy nawyk, dlatego do jego stworzenia polecamy naszą aplikację dla kierowców NaviExpert Telematics. Jej grywalizacyjny charakter umożliwia przeprowadzenie 30-dniowego konkursu, który pozytywnie wpłynie na proces tworzenia pożądanego nawyku. O tym jak wygląda i jakie funkcje ma aplikacja pisaliśmy już wcześniej.

Wiedząc jak tworzyć dobre nawyki i jaki wpływ na motywację ma grywalizacja oraz mając do dyspozycji system NaviExpert Telematics stworzysz flotę zadowolonych i świadomych kierowców.

Chcesz wiedzieć więcej o aplikacji mobilnej NaviExpert Telematics?