Wypadki we flocie – konsekwencje i zapobieganie

27/03/2019

Niezbędnik flotowca Wypadki we flocie – konsekwencje i zapobieganie

Żyjemy w świecie, w którym kolizje i wypadki drogowe są codziennością – również w świecie flotowym. Jakie zatem konsekwencje niesie ze sobą wypadek z udziałem samochodu służbowego? Jaką cenę płaci przedsiębiorca? Czy można temu wszystkiemu zapobiec?

Kolizje i wypadki drogowe to zdarzenia niepożądane, które generują ryzyko dla przedsiębiorstwa. Konsekwencje? Straty finansowe i wizerunkowe. Oczywiste jest, że firma powinna dbać o bezpieczeństwo swoich kierowców i samochodów. Dlatego warto wprowadzić politykę flotową, która reguluje wszelkie sprawy związane z flotą. Kolejną kwestią wpływającą na bezpieczeństwo jest zachowanie pracowników za kółkiem  pojazdu służbowego. Jak zachęcić kierowców do bezpiecznej jazdy? Polecamy postawić na edukację i motywację.

Bezpieczna flota – czy to możliwe?

Bezpieczeństwo floty to temat istotny ale czy regularnie poruszany przez Fleet Managerów? A gdyby pokusić się o tezę, że na bezpieczeństwie można zarobić? Zarówno w aspekcie finansowym jak i wizerunkowym.

Zastanówmy się, co w pierwszej kolejności zyska flota, jeśli Fleet Manager będzie zwracać uwagę na styl jazdy swoich kierowców i będzie ich motywować do ekonomicznej i bezpiecznej jazdy:

 • niższe zużycie paliwa
 • niższe koszty eksploatacyjne oraz amortyzacyjne
 • brak mandatów drogowych
 • polepszenie wizerunku firmy, zwłaszcza jeśli pracownicy poruszają się samochodami z naklejonym logo firmy
 • ograniczenie wypadków i kolizji z udziałem floty

Są to korzyści zauważalne od razu. W dalszej perspektywie przekłada się to na:

 • niższą szkodowość
 • korzystniejszą stawkę ubezpieczenia
 • brak przestojów związanych ze zwolnieniem chorobowym kierowcy
 • lepszą kondycję samochodów firmowych

Dlatego warto zapamiętać:

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak równocześnie zarządzać flotą, optymalizować koszty i dbać o bezpieczeństwo kierowców? Co łączy ze sobą niższą szkodowość i bezpieczeństwo na drodze?

Odpowiedzią jest oczywiście styl jazdy. Im ekonomiczniej kierowcy jeżdżą, tym mniejsze ryzyko kolizji czy wypadku drogowego. Udowodniliśmy już, że ekonomiczna jazda pozwala zaoszczędzić 16,8% na samym paliwie. Dlatego warto pomyśleć o edukacji swojej i swoich kierowców. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie wewnętrznego szkolenia z zasad ekonomicznej i bezpiecznej jazdy. W ramach nauki polecamy, oprócz spotkań, postawić na zabawę.  Nieśmiertelna grywalizacja potrafi zdziałać cuda! Jeśli jeszcze nie słyszałeś o naszej aplikacji, która umożliwia zorganizowanie zgrywalizowanego konkursu, lub nie wiesz jak zacząć wprowadzić grywalizację do systemu motywacyjnego albo chcesz przekonać się czy grywalizacja to dobra metoda dla Twojej branży, kliknij w artykuł i czytaj dalej.

Z doświadczenia naszego i naszych klientów wiemy , że przeniesienie zasad gry do systemu motywacyjnego potrafi zdziałać cuda.

Czy system telematyczny może pomóc w zapobieganiu wypadkom?

Coraz częściej i głośniej mówi się o korzyściach wynikających z zastosowania technologii telematycznych. Jedną z nich jest kontrola nad sposobem jazdy kierowców. Systemy do zarządzania flotą umożliwiają analizę parametrów jazdy. Dostępne wyniki pozwalają na zbudowanie sylwetki kierowcy, od której może zależeć premiowanie bezpiecznych kierowców.

Wdrożenie systemu do monitoringu GPS jest więc dobrą praktyką. Oprócz kontroli nad pojazdami i kierowcami, Fleet Manager zyskuje dostęp do statystyk, raportów, kosztów i innych cennych informacji. Jedyne co mu pozostaje to sprawdzać, analizować i wyciągać wnioski.

Problem jest poważny – statystyki

Wypadki drogowe to niestety zmora wszystkich państw świata. Według statystyk Komendy Głównej Policji w Polsce w 2018 r. doszło do 31 674 wypadków drogowych, co na szczęście jest wynikiem niższym niż w poprzednich latach (2017 – 32 760 wypadków, 2016 33 664 wypadków). Do kolizji drogowych w 2018 roku doszło aż 436 414 razy, co jest wynikiem porównywalnym do roku 2017 (436 469), ale za to przewyższającym liczbę kolizji drogowych w roku 2016 aż o 29 792 (406 622 kolizji w 2016).

Jest jeszcze gorzej jeśli przyjrzymy się przyczynom i sprawcom wypadków. W 2018 r. z winy kierujących doszło aż do 27 556 wypadków, co stanowi 87% ogółu. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 2 177 osób, a rannych zostało 33 261 osób. Poszkodowanych było więc więcej ludzi, niż jest mieszkańców polskiej stolicy żeglarstwa – Giżycka.

Konsekwencje wypadków drogowych dla firmy

Raport wypadków drogowych jak co roku jest wstrząsający. Należy pamiętać, że statystyki dotyczą wyłącznie zdarzeń, do których została wezwana policja. W rzeczywistości więc mogło być ich zdecydowanie więcej.

Wypadek drogowy niesie ze sobą straty nie tylko społeczne ale i finansowe.  Koszty wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce w 2015 r. zostały oszacowane przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów na 48,2 mld złotych.

Każdego roku wypadki i kolizje drogowe naruszają interes ekonomiczny państwa i obywateli, ponieważ konsumują środki, które teoretycznie mogłyby być przeznaczone na inne cele społeczne, jak np. szkolnictwo czy szpitalnictwo.

Z jakimi kosztami z kolei musi mierzyć się przedsiębiorstwo? wzrostem składek ubezpieczeniowych na skutek wyższej szkodowości floty

 • naprawy samochodu firmowego
 • utrzymania pracownika w czasie zwolnienia chorobowego, podczas kiedy nie przynosi on firmie zysku
 • wzrostem składek ubezpieczeniowych na skutek wyższej szkodowości floty

Niestety żyjemy w świecie, w którym wypadki drogowe czy kolizje są codziennością. Nie ma jednego skutecznego rozwiązania, które w 100% eliminowałoby ryzyko związane z użytkowaniem samochodów służbowych. Istnieją natomiast narzędzia, które pozwolą ograniczyć ryzyko do minimum. Wśród nich istotną rolę odgrywa system do monitorowania floty wzbogacony w funkcje wspierające zarządzanie pojazdami i kierowcami. Odpowiednio wybrany system zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego i zmniejsza koszty funkcjonowania floty.

Skontaktuj się z nami, a opowiemy Ci więcej o możliwościach naszego systemu NaviExpert Telematics.