ZAPOWIEDŹ: Nowa aplikacja dla kierowców, jako personalny instruktor doskonalenia techniki jazdy

02/11/2021 | Czas czytania4 minuty czytania

Niezbędnik flotowca ZAPOWIEDŹ: Nowa aplikacja dla kierowców, jako personalny instruktor doskonalenia techniki jazdy

Spersonalizowane wskazówki dla kierowców służące poprawie stylu jazdy, zaawansowany widok przebytych tras, zmiany dotyczące wskaźnika stylu jazdy i logowanie do aplikacji. Tak w wielkim skrócie zapowiadają się nowości, nad którymi aktualnie pracujemy. Ich wprowadzenie sprawi, że Twoja flota będzie jeszcze bardziej bezpieczna. 

Zmiany logowania 

Pierwszą zmianą jest zmiana sposobu logowania do aplikacji. Naszym celem było podniesienie bezpieczeństwa weryfikacji danych. Po wydaniu najnowszej wersji aplikacji na produkcję, to fleet manager z poziomu panelu będzie nadawał dostęp kierowcy do aplikacji mobilnej. 

Pierwsze logowanie do aplikacji będzie wyglądać następująco:

 1. Kierowca podaje swój numer telefonu
 2. Na podany numer zostanie wysłany sms z 6-cio cyfrowym kodem weryfikującym
 3. Po zalogowaniu do aplikacji, kierowca wybiera z dostępnej puli pojazdów ten samochód, którym będzie się poruszać.

Podczas każdego kolejnego logowania, aplikacja będzie prosiła kierowcę o:

 • wpisanie numeru telefonu (bez numeru OBD/tablicy rejestracyjnej jak to jest obecnie)
 • wybranie pojazdu, którym kierowca zamierza jechać (przydatna opcja w przypadku aut pulowych
 • jeśli kierowca będzie podróżować tym samym pojazdem co poprzednio, wystarczy, że pominie okno z wyborem auta

Nowy sposób logowania usprawni mechanikę zarządzania pojazdami pulowymi. To rozwiązanie umożliwi kierowcy korzystającemu w danej chwili z pojazdu na „odłączenie” innego pracownika od auta, w sytuacji, gdy ten np. o tym zapomniał. Dzięki zmianom w aplikacji możliwe jest więc łatwe przejęcie danego auta przez kierowcę, który rzeczywiście będzie z niego w danej chwili korzystał. Teraz w sytuacji, w której ktoś będzie chciał użyć zajętego pojazdu, nastąpi wylogowanie nieaktywnego kierowcy. Wcześniej mógł to zrobić wyłącznie fleet manager z poziomu panelu administracyjnego.

Styl jazdy i spersonalizowany feedback dla kierowców

Zmiany widać również od momentu uruchomienia aplikacji. Po zalogowaniu w menu pojawiła się nowa zakładka STYL JAZDY, wygląda ona w następujący sposób. 

W lewym górnym rogu znajduje się procent stylu jazdy wraz z liczbą przejechanych kilometrów z ostatnich 31 dni. Przycisk RANKING przekieruje do znanego z wcześniejszych wersji aplikacji rankingu kierowców. W środkowej części ekranu przedstawione jest krótkie podsumowanie najnowszej trasy i zmiany procentu stylu jazdy w stosunku do ostatnich 31 dni. 

Dalej w dolnej części ekranu znajdują się wskazówki dotyczące jazdy. Każdy kierowca otrzymuje spersonalizowane rady na podstawie jego zachowania za kierownicą. Przygotowaliśmy ponad 300 wskazówek, zarówno pochwał za wysoki wynik prawidłowego stylu jazdy, jak i ostrzeżeń, gdy kierowca zbyt brawurowo jeździł. 

Współczynnik stylu jazdy cały czas obliczany jest na podstawie dwóch parametrów: 

 • płynność jazdy (czyli ilość gwałtownych przyspieszeń i ostrych zahamowani na drodze)
 • bezpieczeństwo jazdy (czyli jazda zgodna z przepisami drogowymi)

Na podstawie tych dwóch zmiennych każda trasa kierowcy, jest oceniana pod kątem stylu jazdy. Im wyższy procent stylu jazdy, tym jazda bardziej ekonomiczna i bezpieczna.

Zmianie uległo również to, czego nie widać na zewnątrz tj.

 • zmiany w naliczaniu kar – system bardziej restrykcyjnie ocenia przekroczenia prędkości w zależności od obowiązującego ograniczenia, dla przykładu: przekroczenie prędkości o 10km/h na trasie, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 80km/h, jest oceniane mniej surowo niż przekroczenie prędkości o 30km/h na trasie z ograniczeniem do 50km/h
 • bardziej wyrafinowany model oceny stylu jazdy w zakresie sekwencji wykonywanych manewrów. Brzmi skomplikowanie, a chodzi o to, że dzięki niemu jesteśmy w stanie w lepszy sposób „namierzyć” kierowców ze skłonnością do ryzyka. Przykład? Proszę bardzo: pojedyncze gwałtowne hamowania czy to w mieście wymuszone przez zmianę świateł, czy poza miastem wynikające ze spotkania z dziką zwierzyną ma mniejszy wpływ na całkowity wskaźnik stylu jazdy niż powtarzające się przyspieszania i hamowania przy wysokich prędkościach mogące świadczyć o zamiłowaniu do jazdy „na zderzaku”.

Podgląd tras na mapie

Rozbudowaliśmy również zakładkę TRASY. Największą zmianą w tej zakładce jest możliwość wybrania interesującej nas trasy i zobaczenia jej na mapie wraz ze szczegółami dotyczącymi jazdy oraz wskazówkami. Pracownicy od teraz będą mogli przejrzeć i przeanalizować swoją drogę. Na podglądzie mapy wyświetlanej na smartfonie będą zaznaczone:

 • prędkość na przejechanym odcinku
 • miejsca gwałtownych hamowań 
 • miejsca gwałtownych przyśpieszeń 

Pod mapą widoczne będą: pokonany dystans, czas podróży oraz ocena stylu jazdy wraz ze spersonalizowaną wskazówką dotyczącą wybranej trasy. 

Wdrożenie nowej aplikacji zaplanowaliśmy na pierwsze tygodnie listopada 2021 roku. System NaviExpert Telematics zyska ulepszoną funkcję osobistego trenera doskonalenia techniki jazdy dla osoby kierującej pojazdem. Spersonalizowane wskazówki dotyczące zachowania za kierownicą podniosą poziom motywacji kierowców do utrzymania jak najwyższego wskaźnika stylu jazdy. To z kolei będzie miało odzwierciedlenie w optymalizacji kosztów prowadzenia floty. Wilk syty i owca cała 🙂 

Jeśli masz dodatkowe pytania dot. nowej wersji aplikacji, skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Przeczytaj również: