Nowa aplikacja dla kierowców, jako personalny instruktor doskonalenia techniki jazdy

02/11/2021 | Czas czytania5 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Nowa aplikacja dla kierowców, jako personalny instruktor doskonalenia techniki jazdy

Spersonalizowane wskazówki dla kierowców służące poprawie stylu jazdy, zaawansowany widok przebytych tras, zmiany dotyczące wskaźnika stylu jazdy i logowanie do aplikacji.  To wszystko (i jeszcze więcej) znajdziesz w nowej aplikacji dla kierowców, która będzie pełniła funkcję personalnego instruktora doskonalenia techniki jazdy.

NaviExpert Telematics – aplikacja dla kierowców i fleet managerów 

NaviExpert Telematics to intuicyjny system stworzony z myślą o profesjonalnym zarządzaniu flotą pojazdów. To narzędzie, które wspiera fleet managera w codziennej pracy – pozwala na automatyzację procesów, budowanie nawyków bezpiecznej jazdy wśród kierowców i poprawę wydajności oraz efektywności floty za pomocą rozwiązań grywalizacyjnych. W ostatnim czasie pracowaliśmy jednak nad nową wersją aplikacji dedykowaną kierowcom. Postawiliśmy na jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa danych, analizę stylu jazdy kierowców i spersonalizowany feedback, wprowadziliśmy także drobne zmiany w zakresie UX.

W tym artykule omawiamy nowości, które znalazły się w najnowszej wersji aplikacji dla kierowców, m.in.:

 • zmiany w aplikacji flotowej dotyczące logowania, 
 • spersonalizowane wskazówki dla kierowców służące poprawie stylu jazdy, 
 • zmiany w zakresie oceny i kontroli stylu jazdy kierowców, 
 • rozbudowa zakładki TRASY.

Zmiany w aplikacji flotowej

Pierwszą zmianą jest zmiana sposobu logowania do aplikacji dla kierowców. Naszym celem było podniesienie bezpieczeństwa weryfikacji danych. W najnowszej wersji aplikacji to fleet manager z poziomu panelu nadaje dostęp kierowcy do aplikacji mobilnej. 

Pierwsze logowanie do aplikacji będzie wyglądać następująco:

 1. Kierowca podaje swój numer telefonu.
 2. Na podany numer zostanie wysłany sms z 6-cio cyfrowym kodem weryfikującym.
 3. Po zalogowaniu do aplikacji, kierowca wybiera z dostępnej puli pojazdów samochód, którym będzie się poruszać.
flota-logowanie-zrzuty-ekranu-aplikacji

Podczas każdego kolejnego logowania aplikacja będzie prosiła kierowcę o:

 • wpisanie numeru telefonu (bez numeru OBD/tablicy rejestracyjnej jak to jest obecnie),
 • wybranie pojazdu, którym kierowca zamierza jechać (przydatna opcja w przypadku aut pulowych),
 • jeśli kierowca będzie podróżować tym samym pojazdem co poprzednio, wystarczy, że pominie okno z wyborem auta.

Nowy sposób logowania usprawni mechanikę zarządzania pojazdami pulowymi. To rozwiązanie umożliwi kierowcy korzystającemu w danej chwili z pojazdu na „odłączenie” innego pracownika od auta, w sytuacji, gdy ten np. o tym zapomniał. Dzięki zmianom w aplikacji dla kierowców możliwe jest łatwe przejęcie konkretnego auta przez osobę, która rzeczywiście będzie z niego w danej chwili korzystała. Teraz w sytuacji, w której ktoś będzie chciał użyć zajętego pojazdu, nastąpi wylogowanie nieaktywnego kierowcy. Wcześniej mógł to zrobić wyłącznie fleet manager z poziomu panelu administracyjnego. Wprowadzenie takich zmian jest ułatwieniem nie tylko dla kierowcy, ale pozwala także fleet managerowi skupić się na zarządzaniu flotą pojazdów bez czasochłonnego przepinania poszczególnych aut pomiędzy pracownikami.

Analiza stylu jazdy i spersonalizowany feedback dla kierowców

Zmiany widać również od momentu uruchomienia aplikacji flotowej. Po zalogowaniu w menu pojawiła się nowa zakładka STYL JAZDY, wygląda ona w następujący sposób: 

procentowa-analiza-stylu-jazdy-kierowcow-w-aplikacji-zrzut-ekranu

W lewym górnym rogu znajduje się procent stylu jazdy wraz z liczbą przejechanych kilometrów z ostatnich 31 dni. Przycisk RANKING przekierowuje do znanego z wcześniejszych wersji aplikacji rankingu kierowców. W środkowej części ekranu przedstawione jest krótkie podsumowanie najnowszej trasy i zmiany procentu stylu jazdy w stosunku do ostatnich 31 dni. 

Dalej, w dolnej części ekranu, znajdują się wskazówki dotyczące jazdy. Każdy kierowca otrzymuje spersonalizowane rady na podstawie jego zachowania za kierownicą. Przygotowaliśmy ponad 300 wskazówek, zarówno pochwał za wysoki wynik prawidłowego stylu jazdy, jak i ostrzeżeń, gdy kierowca zbyt brawurowo jeździł. Analiza stylu jazdy i pozytywna mobilizacja to podstawa! 

Współczynnik stylu jazdy cały czas obliczany jest na podstawie dwóch parametrów: 

 • płynność jazdy (czyli ilość gwałtownych przyspieszeń i ostrych zahamowani na drodze),
 • bezpieczeństwo jazdy (czyli jazda zgodna z przepisami drogowymi).

Na podstawie tych dwóch zmiennych każda trasa jest oceniana pod kątem analizy stylu jazdy kierowców. Im wyższy procent stylu jazdy, tym jazda bardziej ekonomiczna i bezpieczna.

Zmianie uległo również to, czego nie widać na zewnątrz, mianowicie:

 • zmiany w naliczaniu kar – system bardziej restrykcyjnie ocenia przekroczenia prędkości w zależności od obowiązującego ograniczenia, dla przykładu: przekroczenie prędkości o 10km/h na trasie, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 80km/h, jest oceniane mniej surowo niż przekroczenie prędkości o 30km/h na trasie z ograniczeniem do 50km/h;
 • bardziej wyrafinowany model oceny stylu jazdy w zakresie sekwencji wykonywanych manewrów. Brzmi skomplikowanie, a chodzi o to, że dzięki niemu jesteśmy w stanie w lepszy sposób „namierzyć” kierowców ze skłonnością do ryzyka. Przykład? Proszę bardzo: pojedyncze gwałtowne hamowania czy to w mieście wymuszone przez zmianę świateł, czy poza miastem wynikające ze spotkania z dziką zwierzyną ma mniejszy wpływ na całkowity wskaźnik stylu jazdy niż powtarzające się przyspieszania i hamowania przy wysokich prędkościach mogące świadczyć o zamiłowaniu do jazdy „na zderzaku”.

Podgląd tras na mapie

Rozbudowaliśmy również zakładkę TRASY. Największą zmianą w tej zakładce jest możliwość wybrania interesującej nas trasy i zobaczenia jej na mapie wraz ze szczegółami dotyczącymi analizy stylu jazdy oraz przydatnymi wskazówkami. Pracownicy od teraz mogą przejrzeć i przeanalizować swoją drogę. Na podglądzie mapy wyświetlanej na smartfonie można zobaczyć:

 • prędkość na przejechanym odcinku,
 • miejsca gwałtownych hamowań,
 • miejsca gwałtownych przyśpieszeń.

Pod mapą widoczne będą: pokonany dystans, czas podróży oraz ocena stylu jazdy wraz ze spersonalizowaną wskazówką dotyczącą wybranej trasy. 

dane-dotyczace-stylu-jazdy-w-aplikacji-zrzut-ekranu

Nowa wersja aplikacji do kierowców jest już gotowa – wystarczy dokonać aktualizacji. Mamy nadzieję, że zmiany w aplikacji flotowej jeszcze bardziej podniosą komfort codziennej pracy. Naszym celem jest nie tylko profesjonalne wsparcie fleet managera w zarządzaniu flotą pojazdów, ale także stworzenie systemu, który będzie pomocny dla kierowców. Dzięki danym historycznym, kontroli stylu jazdy i konstruktywnemu feedbackowi, każdy kierowca może we własnym zakresie doskonalić technikę jazdy i wpływać na wyższy poziom bezpieczeństwa na drogach. Spersonalizowane wskazówki dotyczące zachowania za kierownicą podniosą poziom motywacji kierowców do utrzymania jak najwyższego wskaźnika stylu jazdy. To z kolei będzie miało odzwierciedlenie w optymalizacji kosztów prowadzenia floty. Wilk syty i owca cała!

Jeśli masz dodatkowe pytania dot. nowej wersji aplikacji, skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Przeczytaj również: