Aplikacja mobilna NaviExpert Telematics – co daje kierowcom?

29/05/2018 | Czas czytania4 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Aplikacja mobilna NaviExpert Telematics – co daje kierowcom?

Czymże byłby system do zarządzania flotą oparty na grywalizacji bez narzędzia dla jego użytkowników! Z myślą o komforcie Fleet Managera i kierowców, oddajemy w Twoje ręce desktopowy system NaviExpert Telematics, wraz z aplikacją mobilną dla pracowników.

Dlaczego jest to lepsze rozwiązanie niż sam system monitorujący pojazdy? Chodzi o… zabawę! Jeśli więc chcesz zachęcić swoich pracowników do ekonomicznej jazdy, możesz być pewien, że aplikacja NaviExpert Telematics Ci w tym pomoże.

O co chodzi z grywalizacją?

Jak sama nazwa wskazuje GRYWALIZACJA, to połączenie GRY i RYWALIZACJI. Jest to skuteczny sposób na modyfikację zachowań pracowników. A to wszystko za sprawą przyjemności płynącej z naturalnej rywalizacji oraz chęci pokonywania wyzwań. Jest to sposób na tyle efektywny, że pozwala zaangażować osoby do zajęć, które z pozoru mogą wydawać się nudne i nieciekawe.

Co daje aplikacja NaviExpert Telematics?

Głównym celem aplikacji jest badanie stylu jazdy kierowców i jego ocena. Pośrednio więc aplikacja wspiera działania Fleet Managera w poszukiwaniu oszczędności. Pytasz jak to możliwe?

Nie od dziś wiadomo, że ekonomiczna jazda wpływa na oszczędności paliwa oraz zmniejsza poziom szkodowości pojazdu. Nasze badania pokazują, że:

  • o 40% szybciej zużywa klocki hamulcowe kierowca, którego wskaźnik płynnej jazdy wynosi 53% w porównaniu do kierowcy, u którego ten sam wskaźnik jest równy 86%
  • średnio o 25 zł więcej za tankowanie na każde 100 kilometrów generują kierowcy, którzy regularnie przekraczają prędkość na drogach ekspresowych i autostradach.

Gdzie powstaje oszczędność? Wiesz jak jeżdżą Twoi kierowcy, masz więc wpływ na:

  • Obniżenie kosztów finansowania floty
  • Obniżenie spalania
  • Zmniejszenie absencji wynikających ze zdarzeń drogowych
  • Zmniejszenie przebiegów prywatnych
  • Zwiększenie ilości realizowanych wizyt
  • Zminimalizowanie liczby wizyt nieodbytych

Współczynnik stylu jazdy – jak to sprawdzamy?

Na styl jazdy składa się płynność oraz bezpieczeństwo jazdy. Płynność jazdy to ilość gwałtownych przyspieszeń i ostrych zahamowani na drodze, natomiast bezpieczna jazda odnotowuje jazdę zgodnie z przepisami drogowymi. Na podstawie tych danych aplikacja prezentuje współczynnik stylu jazdy kierowcy.

No dobrze, wiesz już jak jeżdżą samochodami służbowymi Twoi pracownicy… i co dalej? Jeśli chcesz poprawić ich wyniki, aplikacja umożliwia zorganizowanie konkursu np. na kierowcę o najlepszym stylu jazdy w firmie.

Pracownicy są zmotywowani odpowiednią nagrodą oraz ogólnodostępnym rankingiem, a Ty… liczysz oszczędności!

Jak wygląda aplikacja NaviExpert Telematics

W aplikacji mobilnej kierowca może podejrzeć statystyki swojej jazdy, do których Fleet Manager ma dostęp w panelu flotowca.

Jak wygląda aplikacja NaviExpert Telematics?

Zakładka z nazwą „RANKING” to prawdziwa świętość dla kierowców. W końcu to tam mogą sprawdzić jak wypada ich styl jazdy na tle całej firmy.

Oprócz statystyk z listą kierowców aplikacja oferuje dostęp do prędkościomierza. W przejrzysty sposób wyświetla aktualną prędkość pojazdu oraz prezentuje obowiązujące ograniczenia prędkości.

Dodatkowo funkcją, którą cenią nasi użytkownicy jest informacja real-time o niebezpiecznych zdarzeniach na drodze. Kierowca w trakcie jazdy, gdy gwałtownie zahamuje, przekroczy prędkość lub zbyt gwałtownie ruszy, otrzymuje ostrzeżenie głosowe i graficzne.

Aplikacja mobilna NaviExpert Telematics - co daje kierowcom?

Skąd aplikacja i system NaviExpert Telematics wie jak jeździ pracownik?

Dane w panelu flotowca oraz w aplikacji mobilnej są zbierane za pomocą urządzenia NaviExpert OBDII. Urządzenie to jest wyposażone w kartę SIM z dostępem do internetu oraz kablem przedłużającym do gniazda diagnostycznego.

Przed rozpoczęciem jazdy należy urządzenie wpiąć do gniazda w samochodzie służbowym, a następnie przypisać je do pojazdu w systemie. Aby zbierać informacje o stylu jazdy, należy stworzyć profil kierowcy i podpiąć go do konkretnego auta na liście. Dopiero po tych czynnościach, pracownik będzie mógł zalogować się do aplikacji, a Fleet Manager monitorować jego styl jazdy.

Skąd aplikacja i system NaviExpert Telematics wie jak jeździ pracownik?
Skrócona charakterystyka pierwszego logowania do aplikacji mobilnej

 Jak aplikacja zwiększa motywację kierowców?

Nie jest tajemnicą, że zmotywowany pracownik to lepszy pracownik. Wielu Fleet Managerów zastanawia się jak to osiągnąć i czy w ogóle jest to możliwe w przypadku kierowców. Systemy motywacyjne to strzał w dziesiątkę, pod warunkiem, że zainteresują i będą sprawiedliwe. Dlatego Telematics Technologies proponuje system motywacyjny oparty na zasadach znanych z gier komputerowych.

Sam znasz swoich pracowników najlepiej, wiesz jaka nagroda zmotywuje ich do pracy. Jeśli jednak potrzebujesz kilka pomysłów na start, zajrzyj do artykułu o wdrożeniu grywalizacji do floty. Podaliśmy tam kilka naszych pomysłów.

Jak widzisz motywacja pracowników i obniżanie kosztów floty idzie w parze. Złoty środek? Możliwe. Jeżeli więc chcesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i do tego mieć naprawdę dobry system do monitoringu GPS swojej floty – zapraszamy do kontaktu 😉