Styl jazdy a zniżki na ubezpieczenie flotowe

14/02/2019

Niezbędnik flotowca Styl jazdy a zniżki na ubezpieczenie flotowe

Czy styl jazdy ma wpływ na koszt ubezpieczenia floty samochodowej? Jeśli chodzi o spalanie wiemy już, że ekonomiczna jazda pozwala zaoszczędzić 16,8% wydatków na samym paliwie. Zatem czy te wyniki przekładają się na realne korzyści przy negocjacji stawki ubezpieczenia flotowego?

Żyjemy w czasach, w których indywidualne podejście do klienta jest czymś naturalnym. Nie inaczej jest w przypadku klientów B2B oraz w tematach ubezpieczeń dla floty samochodowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w konstruowaniu jak najbardziej dopasowanej oferty. Największą zaletą tej rywalizacji jest nie tylko kompleksowość ofert, ale także możliwość negocjacji warunków. Chodzi zarówno o cenę, zakres czy też warunki i tryb likwidacji szkód.

Korzystasz z monitoringu GPS? To Twój atut przy negocjacjach zniżki na ubezpieczenie AC

To dobra wiadomość dla firm korzystających na co dzień z systemu telematycznego. Na zniżki może liczyć przedsiębiorstwo wykorzystujące nowoczesne technologie – przede wszystkim monitoring GPS, który pozwala na bieżąco lokalizować pojazdy i monitorować ich przejazdy, postoje oraz czas pracy konkretnego kierowcy. Oczywiście na wielkość zniżki składa się jeszcze kilka elementów. System telematyczny także może być wsparciem w udokumentowaniu m.in.:

  • zachowania kierowców za kółkiem – szkodowość jest jednym z ważniejszych kryteriów przyznawania zniżki,
  • obszaru po jakim poruszają się pojazdy – czy jest to konkretny region Polski, cały kraj czy może w grę wchodzą również wyjazdy za granicę,
  • liczby aut we flocie – pamiętaj im więcej aut tym korzystniejsze warunki,
  • struktury floty – czyli czy w skład floty wchodzą samochody osobowe, ciężarowe czy ciągniki siodłowe,
  • pojemności silnika ubezpieczanych samochodów oraz ich marki – polisy dla samochodów popularnych marek są zazwyczaj najtańsze.

Ekonomiczny styl jazdy = obniżenie szkodowości we flocie

Nie ingerujesz w sposób zachowania za kółkiem Twoich kierowców? Niedobrze! Ekonomiczny styl jazdy całej floty pomoże Ci obniżyć szkodowość i w efekcie uzyskać niższą stawkę za ubezpieczenie floty. Dlaczego? Cóż, niepodważalny wpływ na obniżenie szkodowości ma nastawienie kierowców. W końcu to od ich zachowania za kółkiem zależy liczba wypadków i kolizji w firmie. Ważne jest to, aby zachęcić pracowników do ekonomicznej i bezpiecznej jazdy. Jak to zrobić? Nic tak nie motywuje jak rywalizacja, a konkretniej… grywalizacja 🙂 Wystarczy zorganizować konkurs, w którym premiujesz bezpieczną jazdę. Jeśli chcesz utrzymać zaangażowanie na stałym poziomie nie zapominaj o ogólnodostępnym rankingu, w którym kierowcy mogą podejrzeć obecne wyniki. Dzięki takiemu narzędziu Fleet Manager może w łatwy sposób zachęcić pracowników do polepszania swojego stylu jazdy. Chcesz wiedzieć jak włączyć swoją flotę do gry?  Dowiedz się jak wdrożyć grywalizację w swojej firmie.

Ponadto towarzystwom ubezpieczeniowym zależy na posiadaniu kierowców, którzy cenią sobie bezpieczną jazdę. Dlatego doceniane są działania prewencyjne realizowane w ramach polityki flotowej w firmie. System motywacyjny dla kierowców, weryfikacja umiejętności nowych pracowników otrzymujących pojazdy służbowe, system szkoleń doskonalący techniki jazdy i poprawiający bezpieczeństwo. Przedsiębiorca, który może pochwalić się takimi działaniami, może liczyć na korzystniejszą ofertę. 

Pamiętaj, że szkodowość jest bardzo ważnym elementem w negocjacjach ubezpieczenia flotowego. Koszt ubezpieczenia floty, w której corocznie dochodzi do wielu wypadków i kolizji, będzie znacznie wyższy niż w przypadku floty, w której dochodzi do niewielkiej liczby zdarzeń losowych. Ze zwyżką stawek należy też liczyć się wtedy, gdy liczba wypadków zwiększa się z roku na rok, mimo że ilość pojazdów we flocie się nie zmienia. Dlatego też w Twoim interesie jest to, aby kierowcy zwracali uwagę na styl jazdy. Im bezpieczniej będą jeździć, tym lepszą stawkę jesteś w stanie wynegocjować.

Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia flotowego?

Oczywiście o warunkach przyznawania zniżek decyduje jeszcze wiele innych czynników – takich, na które Fleet Manager nie zawsze ma bezpośredni wpływ. Zakres i warunki ubezpieczenia dostosowuje się do wymagań i specyfiki konkretnej firmowej floty. Towarzystwa oferują też bogaty katalog warunków szczególnych i klauzul, o które może zostać rozszerzone ubezpieczenie.

Jak widzisz sposób w jaki zarządzasz flotą ma wpływ nie tylko na optymalizację budżetu flotowego czy sprawniejsze organizowanie pracy kierowcom. Ważne jest to, aby otaczać się narzędziami, które pomogą Ci jak najlepiej prowadzić car fleet management. Znając charakterystykę pracy Fleet Managera i dziedziny z jakimi styka się jego zawód, stworzyliśmy system NaviExpert Telematics, który jest wsparciem w codziennej pracy.

Chcesz móc negocjować stawki za ubezpieczenie na podstawie bezszkodowej jazdy Twoich pracowników? Chcesz w szybki sposób generować raporty pokazujące jak dobry styl jazdy reprezentują Twoi kierowcy na przestrzeni miesięcy lub roku? Wszystkie te funkcje znajdziesz w NaviExpert Telematics.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu!