Monitoring GPS w małych flotach – dlaczego się opłaca?

30/09/2022 | Czas czytania4 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Monitoring GPS w małych flotach – dlaczego się opłaca?

Korzyści płynących z monitoringu floty trudno nie zauważyć. To dlatego z systemów telematycznych korzystają nie tylko duże firmy. Coraz więcej małych przedsiębiorstw sięga po tego typu rozwiązania. Co więcej, zazwyczaj to właśnie dla nich przewidziane są mniejsze opłaty.

Jeśli posiadasz flotę, która liczy jeden, dwa lub trzy samochody służbowe i zastanawiasz się, czy nasz system NaviExpert Telematics jest dla Ciebie, szybko odpowiadamy – tak oczywiście! By rozwiać Twoje wątpliwości, zebraliśmy 5 powodów, dla których wdrożenie systemu do zarządzania flotą jest opłacalne. W tym artykule przestawimy również kalkulację oszczędności dla 1 oraz 15 aut służbowych.

Zalety monitoringu GPS dla małej floty samochodowej

Monitoring GPS jest przydatny nie tylko w zarządzaniu dużą, ale także małą flotą samochodową. Dzięki NaviExpert Telematics możesz budować dobre nawyki u kierowców, zachęcać ich do doskonalenia stylu jazdy, optymalizować koszty i wiele więcej!

#1 Dzięki monitoringowi kierowcy aut służbowych przestają czuć się bezkarni 

Pracodawcy niestety są przyzwyczajeni do złego traktowania aut służbowych przez swoich pracowników. Świadomość tego, że auto nie należy do nas sprawia, że pozwalamy sobie na więcej niż w przypadku naszego samochodu, kupionego za własne pieniądze. Nie twierdzimy, że zjawisko to dotyczy wszystkich kierowców we flocie, ale nadal stanowi to duży problem. Wdrożenie systemu do monitoringu floty, automatycznie zmienia nastawienie kierowców do aut firmowych. Zaczynają dbać o pojazd, a ich styl jazdy bardziej przypominać ecodriving 😉

#2 Osiągasz niższe koszty prowadzenia floty

Dlaczego ta najważniejsza zaleta z punktu widzenia Fleet Managera jest na drugim miejscu? Ponieważ na obniżenie kosztów floty ma wpływ zachowanie kierowców za kółkiem. Nie od dziś wiadomo, że ecodriving to klucz do zmniejszenia zużycia paliwa i poziomu szkodowości pojazdu. Odpowiednie zachowanie kierowców to nie tylko obniżenie kosztów, ale i większe bezpieczeństwo dla nich samych.

#3 Wiesz co, kto, gdzie i kiedy

Twój wzrok sięga poza mury biura, w którym przebywasz. Dzięki monitoringowi GPS znasz obecną lokalizację Twoich kierowców i wiesz, czy pokrywa się ona z ich planem dnia. Widzisz również, jaką trasę wybrał kierowca do pokonania odcinka z punktu A do punktu B.

#4 Wszystkie informacje o samochodach i kierowcach w jednym miejscu

Obowiązki na stanowisku Fleet Managera są bardzo zróżnicowane. Posiadanie niezbędnych informacji, które są pogrupowane i zlokalizowane w jednym miejscu, pozwala znacznie zaoszczędzić czas, którego Fleet Manager posiada bardzo mało.

#5 Mobilny organizer całej floty

O korzyściach planowania i efektywnego zarządzania czasem moglibyśmy napisać kolejny artykuł. Aby jednak przystąpić do planowania i zarządzania flotą niezbędny jest dobry planer lub inaczej mówiąc organizer. To w nim powinny znajdować się przypomnienia o przeglądach, kończącej się polisie, czy innych ważnych wydarzeniach dla kierowców i pojazdów. Oczywiście system NaviExpert Telematics został wyposażony w mobilny organizer dla całej floty.

Czy stać Cię na to, by miesięcznie tracić kilkaset złotych?

Czas na obliczenia! Wykorzystując nasz system NaviExpert Telematics, wykonaliśmy test, w którym sprawdzaliśmy jaki wpływ na koszty paliwa ma styl jazdy. Okazało się, że dzięki ekonomicznej jeździe, flotowiec na jednym pojeździe firmowym może zaoszczędzić aż 390 zł miesięcznie! To wszystko dlatego, że jazda dynamiczna spala o 16,8% więcej paliwa, niż jazda ekonomiczna.

Załóżmy, że kierowca floty pokonuje 48 000 km rocznie, co  daje 4 000 km miesięcznie, a cena za litr paliwa to 7,50 zł:

  • Przy przykładowym spalaniu 8 l/100 km kierowca potrzebuje 320 litrów paliwa miesięcznie.
  • Przy jeździe dynamicznej i spalaniu na poziomie 9,3 l/100 km wynik to 372 litrów na miesiąc.
  • W przypadku ekonomicznej jazdy wydatek na paliwo to 2 400 zł, dynamiczna jazda z kolei to koszt rzędu 2 790 zł.

Daje nam to oszczędność 390 zł na miesiąc na jeden pojazd. W przypadku floty 15 pojazdów oszczędności wzrastają do 5 850 zł, na samym paliwie. Sporo, prawda? Kwota powiększa się, dodając obniżone koszty eksploatacji, szkodowości pojazdu, a także mandatów drogowych.

Wnioski nasuwają się same. Aby obniżyć koszty floty warto zachęcać kierowców do ekonomicznej jazdy. Jednak nie uda się to bez odpowiedniej motywacji.

Zdrowa rywalizacja

My stawiamy na grywalizację, czyli przeniesienie zasad znanych z gier komputerowych do systemu motywacyjnego. Nasza aplikacja mobilna dla kierowców w formie gry, wraz z ogólnofirmowym rankingiem najlepszych kierowców, działa motywująco na nieustanne doskonalenie swojego stylu jazdy. W końcu nikt nie chce wypaść źle przed całą firmą ;).

Więcej o szczegółach testu styl jazdy vs koszty paliwa oraz o włączeniu floty do gry, czyli jak wdrożyć grywalizację we flocie znajdziesz pod linkami. Aplikacja może również wprowadzić nowy nawyk ekonomicznej jazdy. Tutaj znajdziesz informacje jak stworzyć nawyk ekonomicznej jazdy u swoich kierowców.

Podsumowując – zalety z wdrożenia systemu telematycznego w małej flocie jest wiele. Od tych fizycznych, jak koszty paliwa, po te mniej widoczne, jak nawyk ekonomicznej jazdy u kierowcy. Jedno jest pewne: niezależnie od tego czy zarządzasz setkami pojazdów, czy tylko kilkoma lub nawet jednym – NaviExpert Telematics to system monitoringu flot dla Ciebie. Pamiętaj, że dla małych flot przewidujemy abonament już od 13 zł miesięcznie!

Nasi handlowcy z chęcią opowiedzą o tej ofercie i wyjaśnią wszelkie wątpliwości..