Telematyka w transporcie drogowym i logistyce

05/12/2019 | Czas czytania3 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Telematyka w transporcie drogowym i logistyce

Termin telematyka jest spolszczoną wersją francuskiego słowa télématique, które z kolei powstało z połączenia „komunikacji” oraz „informatyki”. Po raz pierwszy pojawił się w druku już w 1978 roku, jednak dopiero technologie XXI wieku sprawiły, że z dobrodziejstwa telematyki mogą w pełni korzystać zarówno małe, jak i duże firmy działające w obszarze transportu oraz logistyki. Skuteczny system do monitorowania pojazdów i analizy danych pozwala na zwiększenie wydajności przewozów towarów i osób, poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zredukowanie kosztów floty.

Jak telematyka transportu drogowego pozwala zaoszczędzić na flocie?

Uważamy, że telematyka transportu drogowego powinna opierać się na kompleksowych rozwiązaniach, dlatego w NaviExpert Telematics znajdziesz m.in. narzędzia do monitoringu pojazdów oraz analizy kosztów, przegląd danych historycznych dotyczących poszczególnych pojazdów i kierowców, a także moduł pozwalający na wdrożenie grywalizacji w firmie. W jaki sposób wszystkie te elementy pomagają w optymalizacji wydatków związanych z flotą?

Telematyka systemów transportowych

Fleet managerowie często zauważają, że ogromny wpływ na koszt utrzymania floty ma styl jazdy pracowników. Jest wiele różnic pomiędzy rozsądną osobą za kółkiem, a „niespełnionym kierowcą rajdowym”. Drugi typ spala znacznie więcej paliwa, częściej zdarzają mu się stłuczki, a podzespoły prowadzonych przez niego aut szybciej się zużywają – co za tym idzie, koszty tankowania i serwisowania są wyraźnie wyższe. Na szczęście telematyka w transporcie NaviExpert Telematics daje prostą receptę na ujarzmienie „wyścigowych” zapędów kierowców.

Parametry jazdy – wskaźniki stylu

Proponowany przez nas system zbiera wiele parametrów jazdy, a wśród nich również te, które bezpośrednio świadczą o stylu prowadzenia auta. W panelu administracyjnym znajdują się wskaźniki stylu jazdy przypisane do poszczególnych kierowców. Składają się na nie dwa inne parametry (również widoczne w panelu): płynność oraz bezpieczeństwo jazdy. Wysoka płynność oznacza niewielką ilość gwałtownych przyspieszeń i ostrych hamowań, z kolei bezpieczeństwo odnosi się do przestrzegania ograniczeń prędkości. Wszystkie te dane widoczne są również na mapach, dzięki czemu menadżer floty otrzymuje pełen obraz zachowania poszczególnych kierowców na trasie.

System nagradzania pracowników

W jaki sposób wykorzystać te statystyki? Najlepiej łącząc telematykę w transporcie ze zdrową rywalizacją. Możesz skutecznie zmotywować kierowców do oszczędnej jazdy, oferując np. atrakcyjne nagrody dla osób, które zdobyły najwięcej punktów za styl jazdy w danym miesiącu czy kwartale.

Korzyści wynikające z telematyki transportu

To nie jedyna metoda obniżenia kosztów floty z wykorzystaniem telematyki NaviExpert Telematics w transporcie drogowym. Intuicyjny panel flotowca daje szybki dostęp zarówno do danych dotyczących aktualnych przejazdów, jak i historii tras pokonanych przez kierowców. Dzięki temu jesteś w stanie sprawdzić czas każdego przejazdu, godziny wyruszenia w trasę i dotarcia do celu czy drogi, którymi poruszał się pojazd. Żadne opóźnienie albo nieplanowane zjechanie z trasy nie ujdzie Twojej uwadze.

Wymierne oszczędności przynosi także regularna analiza tras i raportów spalania. Telematyka w logistyce stworzona przez Telematics Technologies dostarcza rzetelne dane, dzięki czemu możesz porównać realne koszty przejazdu alternatywnymi drogami.

Jakie jeszcze funkcje oferuje NaviExpert Telematics?

Panel flotowca NaviExpert Telematics pełen jest przydatnych funkcji ułatwiających zarządzanie flotą na wielu poziomach. Stworzona przez nas telematyka dla transportu obejmuje m.in.:

  • szczegółowy monitoring tras z zaznaczonymi miejscami przekroczeń prędkości, ostrych hamowań i gwałtownych przyspieszeń,
  • historię tras i stylu jazdy poszczególnych pracowników,
  • karty kierowców i pojazdów zawierające najważniejsze informacje, takie jak ilość przejechanych kilometrów czy średnie spalanie,
  • moduł czasu pracy pozwalający na szybkie sprawdzenie, czy kierowca nie przekracza dopuszczalnych limitów godzinowych

Wszystkie dane są zbierane za pomocą urządzeń OBDII wyposażonych w karty SIM z dostępem do internetu oraz przewody wpinane do gniazd diagnostycznych pojazdów. Zarządzanie ułatwiają też praktyczne dodatki, takie jak wyszukiwarka pojazdów i kierowców czy kalendarz zdarzeń z notyfikacjami.