Oszczędna jazda we flocie. Jak robić to dobrze?

19/11/2021 | Czas czytania5 minut czytania

Niezbędnik flotowca Oszczędna jazda we flocie. Jak robić to dobrze?

Oszczędności – to słowo, które, choć samo w sobie jest neutralne, kojarzy się jednoznacznie z koniecznością cięcia kosztów. Skuteczne zarządzanie flotą samochodową to wielowątkowy proces, którego ważnym elementem jest optymalizacja kosztów. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego ekonomiczny styl jazdy jest ważny i w jaki sposób przekłada się na całościowe funkcjonowanie floty. 

Zarządzanie flotą samochodową to system naczyń połączonych. Jedna decyzja wpływa na drugą, a styl jazdy jednego kierowcy rzutuje na styl jazdy całej floty. Podstawą pracy fleet managera jest pełna automatyzacja formalnych zadań, która pozwala na analizę konkretów, czyli danych. Jakiś czas temu przeprowadziliśmy test, podczas którego przeanalizowaliśmy stosunek jakości jazdy do spalanego paliwa. Okazuje się, że ekonomiczny styl jazdy potrafi generować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności w skali miesiąca. Dane nie kłamią – oszczędna jazda się opłaca.

Wykorzystuj systemy telematyczne

Niedawno pisaliśmy o wzroście cen paliwa i wyzwaniach z tym związanych. Od czego zacząć optymalizację kosztów floty? Jeżeli korzystasz z systemu NaviExpert Telematics, plan działania będzie dość prosty. Zacznij od weryfikacji kart paliwowych, które pozwalają na bezgotówkowe rozliczanie zakupów na stacjach benzynowych, na przykład usług czy po prostu paliwa. Karty paliwowe są rozliczane co miesiąc i możesz w łatwy sposób połączyć je z naszym systemem – wystarczy zalogować się do panelu flotowca, wybrać zakładkę „Koszty floty”, a następnie zaimportować dane z karty paliwowej. Kolejny etap to weryfikacja kosztów związanych z ubezpieczeniem, sezonowymi przeglądami auta czy bieżącymi naprawami lub wymianą części. Te dane możesz również przypisać do konkretnych pojazdów za pomocą zakładki związanej z kosztami floty. 

Analizuj wydatki

„Koszty floty” to zakładka, która dostarczy Ci najwięcej informacji i będzie nieocenionym narzędziem pozwalającym weryfikować ekonomiczność jazdy kierowców, a co za tym idzie – bezpośrednio przekładającym się na optymalizację kosztów. W panelu flotowca znajdziesz następujące informacje związane z kosztami utrzymania floty: 

  • zsumowane koszty faktur i kart paliwowych, 
  • sumę kilometrów przejechanych przez pojazdy objęte monitoringiem, 
  • średni koszt jednego km przejechanego przez pojazdy flotowe (wskaźnik bazuje na całkowitym koszcie i sumie wszystkich przejechanych kilometrów), 
  • informacje o stylu jazdy, 
  • procentowy podział kosztów z wyodrębnionymi kosztami przeznaczonymi na autostrady, bieżącą eksploatację aut, paliwo etc. 

Analiza poszczególnych punktów pozwoli Ci spojrzeć na wydajność floty od strony analitycznej – rzut oka na podsumowanie wydatków w skali miesiąca i od razu wiesz, że coś jest nie tak (albo wręcz przeciwnie).

Czym jest oszczędna jazda?

Oszczędna jazda to ekonomiczna jazda. Co jednak ekonomiczna jazda samochodem oznacza w praktyce? To połączenie stylu jazdy kierowcy bazującego na ocenie stopnia dynamiki prowadzenia auta, płynności jazdy, przyspieszeń, hamowań i przepisowości jazdy. Każdy z tych czynników wpływa na stopień zużycia paliwa, eksploatację pojazdu i wydatki związane z ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów wynikających np. z nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego. Liczy się zatem technika jazdy. Warto zwrócić kierowcom uwagę na dobre praktyki, takie jak unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania, hamowanie silnikiem w sytuacjach, w których to możliwe, ruszanie autem chwilę po jego uruchomieniu, unikanie jazdy na biegu jałowym.

Te drobne zmiany nie zagwarantują znacznych oszczędności na paliwie z perspektywy pojedynczego pojazdu – może to być od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali miesiąca. Wartości te znacznie zmieniają się w przypadku dużej floty, wtedy jazda ekonomiczna może obniżyć koszty o kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Monitoring GPS, czyli trzymaj rękę na pulsie

NaviExpert Telematics to intuicyjny system, który wspiera fleet managerów w codziennej pracy. Dostęp do lokalizacji pojazdów przypisanych do floty otrzymujesz w panelu flotowca dzięki widokowi mapy floty działającym w czasie rzeczywistym (mapa odświeża się co 2 minuty). System monitorowania jest przydatny nie tylko w kontekście weryfikacji miejsca, w którym znajduje się auto, ale pomaga także analizować okoliczności wypadków czy kolizji. Jeżeli w danym aucie zostanie odpięte urządzenie OBD, taką informację również zobaczysz w widoku mapy floty. Wszystkie dane dotyczące historii przejechanych tras są automatycznie zapisywane i znajdują się w zakładce „Raporty”. 

Wykorzystuj grywalizację

NaviExpert Telematics pozwala nie tylko na zarządzanie flotą, ale umożliwia także analizę stylu jazdy – zarówno kierowcy, jak i całej floty. Algorytm bazuje na danych dotyczących przepisowości jazdy, współczynnika kolizji, gwałtownych przyspieszeń, hamowań etc. Statystyki odzwierciedlające styl jazdy są również dostępne dla poszczególnych kierowców z poziomu aplikacji mobilnej. Dzięki temu mogą oni zweryfikować swoją technikę jazdy i przeanalizować, co jeszcze należy poprawić. Funkcja analizy stylu jazdy to niezwykle potężne narzędzie pomocne w zarządzaniu flotą i okresowych ocenach pracowników. Fleet manager może wpłynąć na technikę jazdy floty w pośredni sposób, np. wykorzystując systemy grywalizacyjne. Pozytywna mobilizacja przyczyni się nie tylko do optymalizacji kosztów floty, ale zwiększy także zaangażowanie pracowników w codzienną pracę. 

Jazda defensywna i eco-driving – zadbaj o bezpieczeństwo floty

Termin oszczędnej jazdy bezpośrednio łączy się z eco-drivingiem, a ten z kolei z jazdą defensywną. Określenie „jazda defensywna” dotyczy ogólnego stylu prowadzenia pojazdu i indywidualnego podejścia kierowcy do codziennych podróży. Podstawowe zasady defensywnego stylu jazdy, takie jak przepisowość jazdy, precyzyjny czas reakcji i działania w przypadku drogi hamowania czy zachowanie odpowiedniego odstępu od pojazdu poprzedzającego, wpływają nie tylko na bezpieczeństwo danego kierowcy, ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Defensywna jazda to także pierwszy krok w kierunku eco-drivingu, który wpływa nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa i optymalizację kosztów floty, ale przede wszystkim na mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. 

Nie ma jednej, gwarantującej sukces odpowiedzi na pytanie jak zmniejszyć koszty jazdy? Zarządzanie flotą to system naczyń połączonych. Defensywny sposób prowadzenia auta poprawia bezpieczeństwo jazdy i wpływa na stan techniczny pojazdu, co pozwala z kolei obniżyć koszty paliwa. Oszczędna jazda samochodem nie zaczyna się jednak w momencie ruszenia w trasę, a na poziomie organizacji pracy fleet managera, analizy danych i konstruowania polityki flotowej. Intuicyjny system do zarządzania flotą umożliwiający automatyzację pracy i pozwalający na stworzenie konkretnego planu działania opartego na danych to fundament każdej nowoczesnej floty i obowiązkowe narzędzie dla fleet managera umożliwiające konkretne oszczędności. 

Przeczytaj również: