Telematyka pojazdów dla firm – do czego ją wykorzystać?

20/10/2021 | Czas czytania8 minut czytania

Niezbędnik flotowca Telematyka pojazdów dla firm – do czego ją wykorzystać?

Jakie korzyści może przynieść telematyka firmie dysponującej własną flotą? Liczne. I to nie tylko w odczuciu fleet managera czy dyrektora finansowego. Dobrze wdrożona telematyka pojazdów może także pomóc realizować cele kierownikom sprzedaży i osobom odpowiedzialnym za HR w przedsiębiorstwie.

Wdrożenie rozwiązań wspierających zarządzanie flotą w firmach najczęściej jest podyktowane chęcią wygenerowania oszczędności związanych z korzystaniem z aut służbowych (paliwo, naprawy, szkodowość). Monitoring tras, monitoring stylu jazdy oraz raporty spalania – to jedne z najczęściej wskazywanych przez fleet managerów funkcji systemów wspierających zarządzanie flotą. Pytani o to, z czego ich zdaniem mogą wynikać oszczędności w użytkowaniu aut firmowych, w większości zgodnie wskazują styl jazdy kierowców. Oczywiste jest, że motywując pracowników do odpowiednich zachowań za kółkiem, możemy zmniejszać zużycie paliwa oraz koszty związane z eksploatacją poszczególnych części i podzespołów, a także liczbę szkód wynikających z wypadków i stłuczek.  

Ta potencjalna korzyść nie zawsze jednak wystarcza, by przekonać kierownictwo firmy do wyboru lub zmiany systemu wspierającego zarządzanie flota. Dlaczego? Bo „potencjalna korzyść” wydaje się mało konkretna, bo jej osiągnięcie wydaje się trudne do realizacji, bo dotyczy jakiegoś niewielkiego obszaru działania firmy… Co zrobić, aby zmienić takie podejście? W tym wpisie wyjaśniamy, czym jest telematyka pojazdów i w jaki sposób może usprawnić codzienną pracę fleet managera, a także pozostałych pracowników danej firmy. Zapraszamy do lektury!

  • Telematyka pojazdów dla firm – do czego ją wykorzystać?
  • Co to jest telematyka?
  • Telematyka pojazdów – w czym możemy Ci pomóc?
  • Profesjonalne systemy telematyczne, czyli optymalizacja kosztów
  • Telematyka w logistyce, czyli monitoring GPS
  • Telematyka pojazdów – postaw na automatyzację procesów
  • Telematyka i grywalizacja, czyli duet doskonały
  • NaviExpert Telematics – dla tych, którzy mierzą wysoko

Co to jest telematyka? 

Telematyka definiowana jest jako połączenie rozwiązań automatycznego sterowania systemów, rozwiązań informatycznych, telekomunikacyjnych i informacyjnych. Systemy telematyczne to rozwiązania szeroko wykorzystywane w logistyce i transporcie. Pozwalają na stworzenie sieci sprawnie działających, zależnych od siebie procesów, które umożliwiają optymalizację kosztów i wzmacniają strukturę danego przedsiębiorstwa. Zautomatyzowanie codziennej pracy umożliwia nie tylko większą wydajność danego pracownika lub pracowników, ale pozwala także na szersze, biznesowe podejście do organizacji pracy osoby na szczeblu zarządzającym. Telematyka w logistyce to jednak nie tylko możliwość skutecznego zarządzania flotą, ale także usprawnienie wielu innych procesów związanych z przemieszczaniem towarów, np. wprowadzenie usprawnień systemowych dotyczących kontroli czy zarządzania, synergię kilkunastu rozwiązań technicznych czy zbieranie i przetwarzanie dużych ilości złożonych danych. 

Telematyka pojazdów – w czym możemy Ci pomóc? 

Jako dostawca innowacyjnego rozwiązania telematycznego jesteśmy w stanie wskazywać konkretne zależności między stylem jazdy kierowców, a oszczędnościami dla firmy. Wiemy na przykład, że kierowca, którego wskaźnik płynnej jazdy wynosi 53%, zużywa klocki hamulcowe w swoim aucie 40% szybciej niż ten, którego wskaźnik płynnej jazdy wynosi 86%. Wiemy też, że osoby regularnie przekraczające prędkość na trasach z ograniczeniem powyżej 120 km/h powodują o 40% większe zużycie paliwa, co daje średnio 25 zł więcej za tankowanie na każde przejechane 100 kilometrów. 

Oczywiście tego typu dane mówią wiele więcej niż enigmatyczne „obniżanie kosztów eksploatacji aut”, ale sięgnięcie oszczędności wymaga i tak określonych działań po stronie firmy. Czy warto postawić na telematykę pojazdów? Może odpowiedź na to pytanie będzie łatwiejsza, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że mówimy o dość rozbudowanym obszarze funkcjonowania firmy. Obszar ten dotyka wielu działów i wpływa na pracę wielu osób, generując nie tylko oszczędności w zakresie eksploatacji floty, ale i mniej oczywiste, a równie istotne korzyści dla firmy. Telematyka pojazdów to szersze spojrzenie nie tylko na koszty, ale i na kulturę pracy całej organizacji.

Profesjonalne systemy telematyczne, czyli optymalizacja kosztów 

Zacznijmy jednak od wspomnianych kosztów, czyli fundamentu codziennej pracy osób zarządzających flotami. Jednym ze sposobów optymalizacji ponoszonych nakładów finansowych jest bieżąca analiza stopnia eksploatacji pojazdu. Funkcja analizy stylu jazdy (zarówno kierowcy, jak i całej floty) dostępna w ramach rozwiązania NaviExpert Telematics pozwala na szczegółową analizę sposobu jazdy każdego pracownika. 

Jedną z większych wartości systemów telematycznych jest przecież analiza dużych ilości danych, które, w tym przypadku, stanowią dla fleet managera nieocenione źródło wiedzy. Na bazie oceny zachowań pracowników za kółkiem i wskaźników płynnej oraz bezpiecznej jazdy można ocenić stopień eksploatacji samochodu i np. wyeliminować szybsze zużycie wynikające z nieprawidłowego użytkowania pojazdów. Wystarczy rzut oka na tabelę i przeanalizowanie wybranych wartości – systemy telematyczne pozwalają na automatyzację analizy poszczególnych danych, przedstawiając fleet managerowi końcowe statystyki.

Telematyka w logistyce, czyli monitoring GPS

Telematyka może okazać się także doskonałym narzędziem dla kierowników zarządzających pracownikami w terenie, np. handlowcami. Dzięki niej osoby zarządzające sprzedażą są w stanie sprawdzać, czy handlowcy odwiedzają te punkty, które odwiedzić danego dnia powinni, a dzięki bieżącej analizie – redukować liczby wizyt nieodbytych. 

Monitoring samochodów służbowych warto wykorzystać do tego, by sprawdzić nie tylko po jakich trasach, ale i całościowo – po jakim obszarze poruszają się nasi handlowcy. Mimo że na wykresach lub tabelach widać, że handlowiec odwiedzający konkretne punkty realizuje plany sprzedażowe, to po naniesieniu ich na mapę i przeanalizowaniu tras, może się okazać, że wynik robi np. na 60% swoich klientów lub zaledwie połowie całego swojego regionu. Może okaże się, że mógłby być bardziej efektywny, a może – że do danego regionu warto zatrudnić dodatkowe wsparcie. Telematyka w logistyce pomaga też weryfikować moce przerobowe kierowców w praktyce i uniknąć kumulacji obowiązków przekładających się często na zmęczenie pracowników – to z kolei umożliwia dokładniejsze rozplanowanie rekrutacji i rozbudowę zespołu bazującą na dokładnych wyliczeniach.

Telematyka pojazdów – postaw na automatyzację procesów 

Koszty eksploatacji to jedno, ale koszty wynikające z ręcznej pracy fleet managera, która mogłaby zostać zastąpiona przez systemy telematyczne to drugie. Wzrost automatyzacji w branży fleetowej w ostatnich latach mówi sam za siebie – praca fleet managera nie ogranicza się już (a przynajmniej nie powinna) do czasochłonnych obowiązków administracyjnych, bo za te odpowiedzialne są teraz zautomatyzowane narzędzia. Rozwój systemów telematycznych nie tylko redefiniuje znaczenie codziennej pracy fleet managera, ale przyczynia się także do kształtowania kultury jazdy w Polsce i na świecie. Funkcja monitoringu GPS czy analiza stylu jazdy floty pozwala na budowanie świadomości dotyczącej ekonomicznej i bezpiecznej jazdy, pomaga budować dobre nawyki. Zaawansowana telematyka umożliwia także szersze spojrzenie na analitykę (fleet manager dysponuje narzędziami, które zbierają i analizują dane) czy szacunkowe koszty związane z eksploatacją floty. Efektywne zarządzanie flotą i kontrola nad bieżącymi wydatkami przekłada się na wysoką jakość codziennej pracy nie tylko fleet managerów, ale przede wszystkim kierowców.

Telematyka i grywalizacja, czyli duet doskonały 

Obok tradycyjnych systemów motywacyjnych, szkoleń, premii uznaniowych lub imprez integracyjnych firmy coraz częściej decydują się na wykorzystanie grywalizacji, czyli „użycie mechanizmów znanych z gier do zmiany zachowań lub w kontekście innym niż kontekst gry”. W połączeniu z telematyką, grywalizacja może pomóc realizować cele zarówno działu HR, sprzedaży, fleet managera, jak i dyrektora finansowego. Jak? Po kolei. 


Może Cię również zainteresować: Włącz swoją flotę do gry, czyli jak wdrożyć grywalizację we flocie


Gra w bezpieczeństwo, czyli win-win

Fleet manager oraz dyrektor finansowy są zainteresowani obniżeniem kosztów eksploatacji aut firmowych. Kadry i płace chcą w łatwiejszy sposób rozliczać kilometrówki w prywatnych autach oraz wynagrodzenia pracowników korzystających z samochodów służbowych po godzinach, ale walczą z oporem pracowniczym przed „gpsową inwigilacją”. Szef działu sprzedaży chce zoptymalizować pracę przedstawicieli handlowych, a podlegający pod niego handlowcy marzą o tym, by ich przełożony przestał oczekiwać, że będą wciąż robić więcej w tym samym czasie. 

Co w tej sytuacji może zrobić sprytny HRowiec? Pogodzić te wszystkie interesy. Z pomocą przychodzą systemy telematyczne w pakiecie z cyklicznymi konkursami z nagrodami dla osób korzystających z aut firmowych, w których wygrywają ci, którzy jeżdżą najbezpieczniej i najbardziej ekonomicznie. Pracownicy są zadowoleni, przestają postrzegać system telematyczny jako „kij” i mają poczucie, że – mimo że firmie zależy na wynikach sprzedażowych – to jednak dba o ich bezpieczeństwo. Koszty floty spadają, a sprzedaż jest w stanie optymalizować swoje działania w terenie.

Jest jeszcze coś, co ma w tej „zabawie” ogromne znaczenie, a często jest pomijane. To wizerunek firmy. Oklejone auta przedstawicieli handlowych pracujących w bankach czy ubezpieczeniach, są wizytówką firm, które często mówią o bezpieczeństwie czy zaufaniu społecznym. Pędzące 160 czy 190 km/h autostradą firmowe auta wysyłają zupełnie inny komunikat niż ten oficjalny. Warto to wziąć pod uwagę. W ten sposób do grupy interesariuszy wykorzystujących telematykę w firmie dochodzi kolejny dział, tym razem odpowiadający za komunikację z otoczeniem i wizerunek firmy.

NaviExpert Telematics – dla tych, którzy mierzą wysoko

NaviExpert Telematics to innowacyjny system przeznaczony do profesjonalnego zarządzania flotą – stanowi nieocenione wsparcie w codziennej pracy fleet managera, ale jest także użytecznym narzędziem dla świadomych kierowców. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych systemów telematycznych, NaviExpert Telematics pozwala na automatyzację procesów związanych z gromadzeniem danych (m.in. raporty ewidencji przebiegu pojazdów), umożliwia analizę stylu jazdy floty i monitorowanie stopnia eksploatacji aut, oferuje także rozwiązania w zakresie monitoringu GPS. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie NaviExpert Telematics może oznaczać dla Twojego biznesu, zapraszamy do zapoznania się z serią wpisów z kategorii „Niezbędnik flotowca”, a jeżeli chcesz porozmawiać o konkretach – zapraszamy! 

Przeczytaj również: