Monitoring GPS pojazdów firmowych – skuteczne zarządzanie flotą

07/05/2018 | Czas czytania4 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Monitoring GPS pojazdów firmowych – skuteczne zarządzanie flotą

Jeśli szukasz sposobu na skuteczne zarządzanie flotą samochodów firmowych, system NaviExpert Telematics będzie znakomitym wyborem. Monitoring GPS pojazdów, informacje o stylu jazdy kierowców oraz intuicyjny panel wspierający zarządzanie flotą  to niezawodne wsparcie każdego fleet managera.

Dzięki NaviExpert Telematics kluczowe dane będziesz miał zawsze pod ręką. Nasz system umożliwia też łatwe generowanie i eksport raportów oraz tworzenie rankingów i podsumowań ułatwiających efektywne zarządzanie.

Jakie możliwości daje monitoring GPS pojazdów NaviExpert Telematics?

NaviExpert Telematics to narzędzie, które usprawni pracę fleet managera i da osobie zarządzającej flotą szeroki wachlarz nowych możliwości. Jednym z podstawowych zadań monitoringu pojazdów GPS od NaviExpert jest śledzenie bieżącej lokalizacji aut firmowych oraz zapisywanie przebytych tras. Kierownik floty może w każdej chwili sprawdzić dokładne położenie wybranego samochodu oraz skontrolować jego status – panel wyświetla informację czy auto aktualnie znajduje się ruchu. Fleet manager otrzymuje też szybki dostęp do historii tras przejechanych przez dany pojazd lub kierowcę. Wystarczy parę kliknięć, by zobaczyć kompletne zapisy z trzech ostatnich miesięcy.

Monitoring pojazdów GPS oferowany przez NaviExpert wykracza jednak daleko poza samo zbieranie informacji na temat lokalizacji. Nasz system wspiera firmy również w poprawianiu stylu jazdy i poziomu bezpieczeństwa kierowców. Jak to możliwe?

Każdy samochód podłączony do NaviExpert Telematics jest wyposażony w urządzenie OBDII podłączone do gniazda diagnostycznego, co pozwala np. na sprawdzenie jak kierowca prowadzi auto – czy często gwałtownie przyspiesza i hamuje, czy też odznacza się łagodnym stylem jazdy. Informacje z urządzeń OBDII po przetworzeniu przez zaawansowane algorytmy pozwalają również na skontrolowanie przestrzegania przepisów drogowych przez kierowców. Wszystkie te informacje są zbierane przez nasze oprogramowanie w formie łatwych do odczytania statystyk – wskaźników bezpieczeństwa oraz płynności stylu jazdy.

Fleet manager otrzymuje dostęp do danych z monitoringu pojazdów firmowych za pośrednictwem przejrzystego panelu online. Panel zawiera m.in.:

 • karty pojazdów,
 • karty kierowców,
 • ewidencję kosztów,
 • kalendarz zdarzeń,
 • podział kierowców i pojazdów na działy,
 • generowanie raportów i ich eksport do Excela,
 • wyszukiwarkę pojazdów i kierowców.

Tak uszeregowane informacje oznaczają również możliwość szybkiego sprawdzenia podstawowych parametrów niezbędnych do skutecznego zarządzania flotą, takich jak terminy przeglądów, koszty związane z eksploatacją poszczególnych aut czy aktualne usterki zgłoszone przez kierowców.

Niższe koszty utrzymania floty z monitoringiem pojazdów

 1. NaviExpert Telematics daje dużo większą kontrolę nad flotą samochodów, a korzyści ze stosowania naszego monitoringu pojazdów firmowych i stylu jazdy kierowców są bardzo wymierne i sprowadzają się do obniżenia kosztów zarządzania flotą. W jaki sposób? Ostrożna jazda oznacza niższe zużycie paliwa. Z naszych badań wynika, że kierowcy, którzy często przekraczają ograniczenia 120 km/h zużywają nawet o 40% paliwa więcej, co przekłada się średnio na dodatkowe 25 zł za każde przejechane 100 km.
 2. Styl jazdy wpływa na awaryjność samochodów. Gwałtowne, agresywne prowadzenie nie tylko niepotrzebnie zwiększa spalanie, ale też sprawia, że wiele części auta szybciej się zużywa. Ustaliliśmy, że kierowcy, których wskaźnik stylu jazdy w NaviExpert Telematics wynosi 53% zużywają klocki hamulcowe o 40% szybciej niż ci ze wskaźnikiem na poziomie 86%.
 3. Bezpieczna prowadzenie to również rzadsze stłuczki i usterki. Dzięki temu pracownicy nie będą tracili czasu na niepotrzebne przestoje związane z naprawami czy wymianą aut, a koszty napraw floty będą niższe.
 4. Monitorowanie floty zabezpiecza przed nadużyciami. Zdarzają się kierowcy, którzy pokonują autami firmowymi więcej kilometrów w celach prywatnych niż zawodowych. Inni z kolei próbują „dorobić” na nieuczciwym rozliczaniu kilometrówek. Monitoring GPS pojazdów ukróci praktyki nierzetelnych pracowników.
 5. Telematyka samochodowa ułatwia rozliczanie z wykonanych zadań. Menadżer może łatwo sprawdzić, czy przedstawiciel handlowy lub dostawca dotarli na czas w wyznaczone miejsca. To oznacza redukcję liczby niedobytych wizyt i mniejszą nieobsłużonych klientów.

Monitoring pojazdów GPS oraz stylu jazdy kierowców pozwala na skuteczne kontrolowanie pracy kierowców. Co ważne – zarządzanie flotą samochodową za pomocą NaviExpert Telematics nie musi być uciążliwe dla zespołu. Wręcz przeciwnie. Zadbaliśmy o to, by nasi Klienci mogli wprowadzić w swoich firmach rozwiązania motywujące zatrudnionych do bezpiecznej jazdy i efektywnego wykonywania swoich obowiązków.

NaviExpert Telematics umożliwia tworzenie rankingów i zestawień kierowców, a dostęp do danych mają także sami pracownicy za pomocą aplikacji mobilnej. Zachęcamy do wykorzystania tych danych na potrzeby rozwiązań opartych na grywalizacji. Dzięki temu pracownicy będą mieli okazję do wykazania się i zdobycia premii lub atrakcyjnych nagród rzeczowych, a firma zyska tańszą flotę i bardziej efektywny zespół.