Spalanie szacunkowe i rzeczywiste w NaviExpert Telematics

04/12/2018

Niezbędnik flotowca Spalanie szacunkowe i rzeczywiste w NaviExpert Telematics

Korzystasz z kart paliwowych? Dzięki nowej funkcji będziesz znał spalanie rzeczywiste pojazdów we flocie. A dla flot niekorzystających z kart paliwowych, NaviExpert Telematics obliczy spalanie szacunkowe.

O tym, że NaviExpert Telematics umożliwia importowanie danych ze wszystkich kart paliwowych pisaliśmy ostatnio. Dziś przedstawiamy funkcję dot. spalania, która:

– po zaimportowaniu danych z karty paliwowej, dopisuje do konkretnego pojazdu ilość zatankowanego paliwa i dzieli przez ilość km pokonanych przez ten pojazd, tak by podać jego średnie spalanie,

– umożliwia flotom niekorzystającym z kart paliwowych, otrzymać co najmniej szacunkową wartość spalania, wyliczaną na podstawie przejechanych tras, stylu jazdy i deklarowanej wartości spalania.

Spalanie szacunkowe a rzeczywiste – jak je liczymy

NaviExpert Telematics oblicza spalanie na podstawie stylu jazdy lub danych z karty paliwowej.

Jeżeli została zaimportowana karta paliwowa na podstawie której możemy obliczyć spalanie dla danego pojazdu, wówczas wyświetlamy dane o spalaniu rzeczywistym. W każdym innym przypadku pojawiają się dane o spalaniu szacunkowym.

Informacje o spalaniu, znajdują się w karcie pojazdu:

– pole „spalanie deklarowane”, należy uzupełnić o średnią wartość spalania dla danego pojazdu. Ta informacja pozwoli na wykrycie odchyleń od normy,

„spalanie szacunkowe”, wymaga uzupełnienia spalania deklarowanego oraz przypisania kierowcy do konkretnego pojazdu,

„spalanie rzeczywiste”, obliczane jest na podstawie danych z karty paliwowej oraz przebytych tras przez dany pojazd.

Jak obliczyć spalanie deklarowane?

Jeśli nie korzystasz z kart paliwowych, polecamy Ci uzupełnić spalanie deklarowane, aby poznać spalanie szacunkowe. Warto jednak pamiętać, że dane pochodzące od producentów samochodów dotyczące średniego spalania paliwa nierzadko odbiegają od realnych wyników. Możesz zatem sam obliczyć zużycie paliwa. Jak to zrobić?

Mimo wielu zależności, średni realny poziom spalania paliwa łatwo obliczyć. Po zatankowaniu do pełna należy wyzerować licznik kilometrów do zera, a przy następnym pełnym tankowaniu podzielić ilość zatankowanego paliwa przez ilość przejechanych kilometrów od poprzedniego tankowania i pomnożyć przez 100.

 

(Ilość zatankowanego paliwa do pełna ÷ ilość przejechanych km) × 100

 

Pamiętaj! Styl jazdy ma wpływ na koszty paliwa,  a co za tym idzie: STYL JAZDY MA WPŁYW NA SPALANIE PALIWA. Mając dostęp do takich informacji, możesz wpłynąć na obniżenie kosztów całej floty.

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami!