Skuteczne zarządzanie flotą samochodową

04/10/2021 | Czas czytania5 minut czytania

Niezbędnik flotowca Skuteczne zarządzanie flotą samochodową

Szukasz profesjonalnego systemu do zarządzania pojazdami? A może zastanawiasz się, czy go potrzebujesz? Każda flota ma inne potrzeby, ale intuicyjny system i automatyzacja procesów to klucz do efektywnej pracy flotowców. Car fleet management notuje w ostatnim czasie bardzo dynamiczny rozwój i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się zmienić. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z usprawnień, jakie niesie za sobą automatyzacja procesów i wartości płynące z systemów pozwalających na analitykę i optymalizację kosztów. NaviExpert Telematics to profesjonalne narzędzie do zarządzania pojazdami, stworzone z myślą o indywidualnych potrzebach każdego flotowca. 

Skuteczny system do zarządzania pojazdami to jednak nie tylko możliwość automatyzacji procesów i optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim biznesowe narzędzie, które pomaga fleet managerowi skupić się na tym, co kluczowe, czyli rozwoju floty. 

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak zmienia się postrzeganie zarządzania flotą w sektorze usług publicznych
  • w jaki sposób zarządzanie flotą służby zdrowia pomaga w codziennej pracy szpitali i placówek medycznych, 
  • dlaczego analizowanie stylu jazdy jest kluczowe w zarządzaniu flotą transportu pasażerskiego
  • jak profesjonalne narzędzia mogą pomóc w zarządzaniu flotą w branży budowlanej

Zarządzanie flotą w sektorze usług publicznych

Car fleet management to nie tylko skuteczny sposób na optymalizację kosztów związanych z eksploatacją służbowych pojazdów, ale także proekologiczne rozwiązanie. Inwestycja w służbowe auta nie zawsze ma sens i jest opłacalna – przekonał się o tym już niejeden przedsiębiorca. Do tej pory długoterminowy wynajem aut był wykorzystywany przede wszystkim przez duże przedsiębiorstwa i korporacje, zaś małe i średnie przedsiębiorstwa wciąż podchodziły do tego typu inwestycji nieufnie. Na samym końcu plasuje się jednak sektor usług publicznych – obszar ten pozostawał przez długi czas niezagospodarowany, sytuacja zaczyna się jednak powoli zmieniać. Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega korzyści płynące z długoterminowego wynajmu pojazdów i chętnie korzysta z profesjonalnych systemów służących m.in. do zarządzania flotą w sektorze usług publicznych

Co jest powodem tak dynamicznego rozwoju sektora flotowego? Przede wszystkim wzrost świadomości – statystyki nie kłamią. Według ekspertów Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów roczny koszty utrzymania floty jest o kilkanaście procent niższy niż utrzymanie zakupionych aut służbowych. Wykorzystanie takiego rozwiązania oznacza też brak jednorazowych kosztów w postaci kilkumilionowych inwestycji związanych tylko z samym zakupem samochodów. Odpowiednie zarządzanie flotą w sektorze usług publicznych pozwala także na efektywniejszą kontrolę budżetu oraz zminimalizowanie ilości pracy administracyjnej. 

Zarządzanie flotą służby zdrowia

Skuteczne zarządzanie flotą to nie tylko zarządzanie pojazdami, ale przede wszystkim zarządzanie pracownikami. Ten drugi punkt wydaje się szczególnie istotny w przypadku wykonywania pracy, która jest obciążająca nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Zarządzanie flotą służby zdrowia niesie za sobą wiele wyzwań – wymaga pełnej automatyzacji i niezawodnego systemu. NaviExpert Telematics pozwala nie tylko na weryfikację czasu pracy pracowników, ale umożliwia także przepinanie pracowników pomiędzy poszczególnymi pojazdami. Dodatkowo udostępniamy funkcję tworzenia aut pulowych, która jest niezbędna w zarządzaniu flotą służby zdrowia.  

Zarządzanie flotą transportu pasażerskiego

Kolejne wyzwanie fleet managera, czyli zarządzanie flotą transportu pasażerskiego, obejmuje nie tylko kontrolę nad stanem pojazdów, ale także optymalizację kosztów, gwarancję bezpiecznego transportu pasażerów oraz działanie w zgodzie z obowiązującymi normami prawnymi. Dobra organizacja to w tym przypadku podstawa, ale w natłoku codziennych obowiązków czasami trudno zapanować nad danymi i weryfikacją postępów w osiąganiu KPI. 

Kluczem do efektywnego zarządzania flotą transportu pasażerskiego jest intuicyjne narzędzie. NaviExpert Telematics to system, który powstał z myślą o codziennej pracy flotowców. Pozwala między innymi na wygodne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów, co umożliwia szybsze wykonanie prac administracyjnych i precyzyjne wyliczenia. Z nami nie musisz ręcznie prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów – automatycznie generowana kilometrówka zrobi to za Ciebie. Kolejną niezwykle przydatną funkcją jest analiza stylu jazdy, dzięki której zadbasz o bezpieczeństwo przewozów. Dzięki NaviExpert Telematics możesz zweryfikować styl jazdy zarówno całej floty, jak i poszczególnych pracowników. Udostępniamy Ci informacje o gwałtownych hamowaniach i przyspieszeniach pojazdu czy przepisowości jazdy danego kierowcy. Dane te możesz zweryfikować za pomocą mapy, na której – dzięki markerom zdarzeń – otrzymujesz podgląd przejechanej trasy (w trybie live lub po opuszczeniu pojazdu). 

Zarządzanie flotą w branży budowlanej 

Profesjonalne systemy do zarządzania pojazdami są coraz popularniejszym rozwiązaniem w różnych sektorach, także w branży budowlanej. Możliwość automatyzacji pewnych procesów jest nieocenionym wsparciem dla fleet managera, zwłaszcza w przypadku zarządzania dużą flotą. Profesjonalne systemy umożliwiają zbieranie danych i ich późniejszą analizę, co z kolei pozwala obniżać koszty floty i dbać o bezpieczeństwo kierowców. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że zarządzanie flotą w branży budowlanej coraz częściej bazuje na profesjonalnych systemach umożliwiających częściową automatyzację procesów. Gromadzenie danych, skuteczny monitoring GPS, intuicyjny system pozwalający na łatwe zarządzanie rozproszonym zespołem – te elementy to podstawy codziennej pracy flotowca, nie tylko w sektorze budowlanym. 

Skuteczne zarządzanie pojazdami? Tylko z NaviExpert Telematics

W tym wpisie przedstawiliśmy skrótowe omówienie kilku sektorów, które wykorzystują rozwiązania telematyczne w codziennej pracy. Różnorodność tych branż doskonale pokazuje jednak wszechstronność naszego systemu do zarządzania pojazdami. NaviExpert Telematics to narzędzie intuicyjne, dostosowane do dynamiki pracy fleet managera, ale i zmieniające się wraz z rozwojem branży. Zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!

Przeczytaj również: