Oszczędności we flocie – jak obniżyć koszty floty samochodowej

08/11/2018

Niezbędnik flotowca Oszczędności we flocie – jak obniżyć koszty floty samochodowej

Pokaż mi jak zarządzasz kosztami floty, a powiem Ci jakim Fleet Managerem jesteś. W tym zdaniu jest wiele prawdy. Koszty floty to tak naprawdę finansowy obraz tego, co faktycznie dzieje się w firmie. Zatem jak nimi dobrze zarządzać?

Obniżenie kosztów floty samochodowej – odpowiedź NaviExpert Telematics

Systemy telematyczne dla flot nie powinny spełniać roli tylko monitoringu GPS pojazdów. Powinny stanowić istne centrum dowodzenia każdego Fleet Managera, współpracujące z nim na każdym kroku i zapewniające odpowiedź na każde pytanie dot. floty.

Tworząc system NaviExpert Telematics chcieliśmy, aby stał się… pracownikiem. Prawą ręką Fleet Managera, który nie bierze chorobowego, nie wyjeżdża na urlopy i nie narzeka na nadgodziny 😉
Chcieliśmy, aby NaviExpert Telematics pomagał w optymalizacji kosztów jak i czasu pracy Fotowca. Poświęciliśmy temu zagadnieniu dużo czasu.

Styl jazdy a koszty paliwa

Jak już wiesz styl jazdy ma wpływ na koszty paliwa, dlatego w zakładce Koszty floty umieściliśmy 4 kafelki przedstawiające:

  • Koszt całkowity
  • Przejechane kilometry
  • Koszt floty w złotówkach na kilometr
  • Wpływ stylu jazdy na koszty paliwa

Każdy z nich prezentuje okres od pierwszego dnia bieżącego miesiąca do dnia obecnego. Wzrost lub spadek tej wartości jest obliczany w stosunku do tego samego okresu w poprzednim miesiącu.

Zgodnie z tym, w poniższym przykładzie wartości liczone są od 01.11 do 07.11.2018 r. , w porównaniu do okresu 01.10-07.11.2018 r.

Przyjrzyjmy się dokładniej każdej z wartości.

Koszt całkowity

Koszt całkowity to suma wszystkich wprowadzonych faktur do systemu.

PAMIĘTAJ! Wyniki uwzględniają wszystkie faktury wprowadzone do systemu od pierwszego dnia bieżącego miesiąca do dnia obecnego.

Koszt całkowity prezentujemy również w podziale na poszczególne miesiące oraz w procentach, który uwzględnia wydatki na paliwo, autostrady, koszty eksploatacji oraz inne – 6 miesięcy wstecz.

Przejechane kilometry

To liczba przejechanych kilometrów przez wszystkie samochody we flocie, które są poprawnie wpisane do systemu.

PAMIĘTAJ! Wyniki uwzględniają przejechane kilometry od pierwszego dnia bieżącego miesiąca do dnia obecnego.

Koszt floty w złotówkach na kilometr

Obliczany ze wzoru:

Kosz paliwa z wszystkich faktur wgranych do systemu / liczba przejechanych km przez wszystkie samochody we flocie

PAMIĘTAJ! Wyniki uwzględniają koszty i przejechane kilometry od pierwszego dnia bieżącego miesiąca do dnia obecnego.

Wpływ stylu jazdy na koszty paliwa

Wykres pokazujący styl jazdy całej floty w zestawieniu z całkowitym kosztem paliwa za ostatnie 3 miesiące.

Ranking

NaviExpert Telematics pozwala na szybką analizę tego, jak zachowania kierowców za kółkiem wpływają na koszty utrzymania floty. Pomoże Ci w tym ranking, w którym sprawdzisz pozycje kierowców ze względu na koszt (zł/km) oraz styl jazdy (%).

 

Obniżenie kosztów floty to cel każdego Fleet Managera. Można do tego podejść w dwojaki sposób tzw. „na oko” lub na podstawie faktycznych danych. My polecamy opcję drugą, gdyż dostęp do odpowiednich danych, ich analiza i wyciąganie wniosków zawsze będzie procentować. Oprócz tego, że masz realny wpływ na koszty związane z utrzymaniem floty, podnosisz również bezpieczeństwo Twoich kierowców poprzez szybkie reagowanie na niedozwolone zachowania za kółkiem.

Masz więcej pytań? Zachęcamy do kontaktu!