Monitoring GPS samochodów osobowych

29/05/2018 | Czas czytania4 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Monitoring GPS samochodów osobowych

NaviExpert Telematics to usługa, która pozwoli na wdrożenie w Twojej firmie kompleksowego monitoringu pojazdów GPS. System GPS monitoring składa się z urządzeń OBDII montowanych w autach oraz panelu administracyjnego umożliwiającego wykorzystanie danych z nadajników na wielu poziomach zarządzania flotą.

Kadra menadżerska otrzymuje dostęp do statystyk i rankingów ułatwiających efektywne wykorzystywanie aut i sprawne zarządzanie pracą kierowców. Na co dokładnie pozwala monitoring auta proponowany przez Telematics Technologies?

Jakie możliwości daje monitoring pojazdów GPS z NaviExpert Telematics?

Aby rozpocząć monitoring samochodu GPS z wykorzystaniem NaviExpert Telematics wystarczy wpiąć urządzenia OBDII do gniazd diagnostycznych w pojazdach. Czynność tą mogą wykonać Twoi serwisanci lub sami kierowcy. Następnie należy dodać nowe auto oraz jego użytkownika do systemu, by zacząć gromadzenie cennych danych.

Monitoring GPS samochodów

Jedną z funkcji naszego systemu jest śledzenie tras. System pozwala na bieżący podgląd położenia każdego pojazdu z podpiętym OBDII, a także daje dostęp do historii tras z 3 ostatnich miesięcy – dane takie są zbierane zarówno dla poszczególnych pojazdów, jak i kierowców. Wszystkie przejazdy można dodatkowo oznaczyć jako prywatne lub służbowe.

Monitorowanie GPS samochodu – sposób przejęcia kontroli nad jazdą

Z map widocznych w panelu wyczytasz znacznie więcej informacji. Na wizualizacjach kolorami oznaczono miejsca przekraczania dozwolonej prędkości. Widoczne są także punkty ostrego hamowania lub gwałtownego ruszania. Te i inne dane są dodatkowo przedstawiane w postaci prostych diagramów kołowych, dających natychmiastowy wgląd do statystyk kierowcy.

Monitoring samochodów – skuteczne śledzenie trasy

Fleet Manager nie musi też długo przyglądać się mapie, by stwierdzić, czy pojazd jest aktualnie w ruchu. Monitoring GPS samochodów osobowych został wyposażony w wygodną opcję statusu bezpośrednio informującego o stanie auta (w ruchu/postój). Ponadto system informuje o wypięciu oraz wpięciu urządzenia OBDII.

Z doświadczenia wiemy, że kierowcy również lubią mieć wgląd do danych gromadzonych przez system na temat ich pracy, dlatego stworzyliśmy aplikację na telefony NaviExpert Telematics. Wystarczy, że Twoi mobilni pracownicy zainstalują ją na smartfonach, a będą mogli na bieżąco śledzić własne statystyki i pracować nad poprawą wyników.

Jak monitoring GPS samochodów osobowych poprawia efektywność zarządzania?

Jak widzisz, NaviExpert Telematics to rozbudowane centrum dowodzenia. Wobec tego musieliśmy zadbać również o to, by duża ilość danych nie przytłaczała użytkowników systemu – w panelu umieściliśmy wiele wygodnych zakładek, takich jak:

  • karty pojazdów
  • karty kierowców
  • ewidencja kosztów
  • kalendarz zdarzeń
  • przyporządkowanie kierowców/pojazdów do działów

Dodatkowo menadżer floty otrzymuje do dyspozycji wyszukiwarkę pojazdów i kierowców umożliwiającą bezpośrednie dotarcie do potrzebnej karty.

Fleet management i monitoring samochodu

Wygodny układ menu i szybki dostęp do najważniejszych informacji to tylko część rozwiązań pozwalających na zwiększenie efektywności zarządzania flotą pojazdów. W jaki jeszcze sposób monitoring samochodowy GPS poprawia jakość fleet managementu?

Po pierwsze, system daje pełną kontrolę nad trasami pojazdów. Doskonale wiesz, gdzie jeżdżą kierowcy, jak wykonują swoje zadania i czy praca w terenie przebiega zgodnie z ustalonym planem. W praktyce oznacza to np. dokładniejsze rozliczanie przedstawicieli handlowych z wykonywanych obowiązków. Czy pracownik terenowy dociera do wszystkich klientów? Jak duży obszar pokrywa swoimi działaniami? Czy sprzedawca jest wystarczająco aktywny? A może pracuje zbyt wiele? Monitoring pojazdów GPS NaviExpert Telematics umożliwi Ci łatwe znalezienie odpowiedzi na te pytania i pozwoli na trafniejsze rozdysponowanie obowiązków.

Monitorowanie GPS samochodów – skuteczna metoda zarządzania pracą

Po drugie, nasz automonitoring GPS zwiększa skuteczność egzekwowania polityki flotowej. Zebrane dane jasno pokazują, czy pojazd jest wykorzystywany w weekendy lub do długich przejazdów po godzinach pracy. Jeśli fleet policy nie przewiduje prywatnych wojaży, szybko ukrócisz praktyki niezgodne z firmowymi zasadami.

Warto zwrócić uwagę także na moduł zliczający godziny pracy użytkowników aut. Dobry kierownik nie tylko dba o to, by zatrudnieni wyrabiali założone normy, ale również stara się nie dopuścić do przemęczenia, wpływającego negatywnie na efektywność i morale zespołu. W przypadku osób pracujących „za kółkiem” stawką jest również bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Wykorzystując monitoring GPS samochodów osobowych od Telematics Technologies masz na oku zarówno osoby nierzetelnie podchodzące do swoich obowiązków, jak i pracowników skłonnych do zbyt dużych poświęceń.

Optymalizacja kosztów

Nieodłącznym elementem pracy Fleet Managera jest również optymalizacja kosztów utrzymania floty. Monitoring samochodów NaviExpert Telematics to skuteczne narzędzie do redukowania wydatków na firmowe auta. Wystarczy wykorzystać statystyki na temat stylu jazdy kierowców i stworzyć system nagród zachęcającego pracowników do bezpiecznego i oszczędnego prowadzenia aut. To sprawdzony sposób na zmniejszenie szkodowości pojazdów, kosztów serwisu i zużycia paliwa.