Jak w pełni wykorzystać możliwości Twojej obecnej floty

14/10/2019

Niezbędnik flotowca Jak w pełni wykorzystać możliwości Twojej obecnej floty

Gdybym tylko miał więcej pracowników, mógłbym brać więcej zleceń i więcej zarobić. Gdyby tylko moi kierowcy ekonomiczniej jeździli, mógłbym więcej zaoszczędzić na paliwie i eksploatacji.
Ile razy zdarzyło Ci się tak myśleć? Cóż… marzyć zawsze można, ważne jest jednak to, by wziąć przysłowiowego byka za rogi i zacząć wykorzystywać to, co się ma.

Myślałeś kiedyś o telematyce jako remedium na całe zło? Prawda jest taka, że monitoring gps pomoże Ci lepiej wykorzystać to co masz już teraz. Kiedy poznasz potencjał swojej floty, nie będzie dla Ciebie problemem, by zyskać więcej zleceń, szybciej docierać do klientów, lepiej planować trasy czy mieć bardziej efektywnych pracowników bez konieczności zwiększania liczby pojazdów ani nakładania na kierowców więcej pracy.

Car fleet management, czyli kompleksowe zarządzanie Twoją obecną flotą krok po kroku

KROK 1 OBSERWUJ

Ok, posiadasz już system do zarządzania flotą pojazdów. By móc zacząć działać, najpierw musisz uzbroić się w cierpliwość i wcielić się w rolę obserwatora. Czy Twoi kierowcy bez problemu osiągają założone wyniki? Ile czasu zajmuje im dojazd na miejsce zlecenia? Jak często samochody trafiają do mechanika? Czy kierowcy zwracają uwagę na ekonomię jazdy? Pytań można mnożyć. Wszystko zależy od charakteru pracy Twoich kierowców.

KROK 2 WYZNACZ CEL

Wiesz już jaka jest największa bolączka Twojej floty. Co dalej? Od czego zacząć rewolucję? Na początek postaw sobie sobie jeden, konkretny i mierzalny cel, do którego będziesz dążył w wyznaczonym okresie czasu. Cel będzie zależał od profilu działalności firmy, wielkości floty i jej problemów. Może to być np. zmniejszenie kosztów paliwa o 10% przez najbliższe 3 miesiące, albo efektywniejsze planowanie trasy i zmniejszenie „pustych” przebiegów do zera do końca roku.

KROK 3 DZIAŁAJ!

Przystąp do działania i nigdy nie zapominaj o postawionym celu. Mówi się, że najciężej jest zacząć. Naszym zdaniem najciężej jest wytrwać i być konsekwentnym w swoich działaniach. Dlatego co jakiś czas przypominaj sobie co jest Twoim celem i co chcesz osiągnąć w najbliższym czasie.

Chcesz zmniejszyć koszty paliwa o 10% przez najbliższe 3 miesiące? Postaw na edukację swoich kierowców w zakresie ekonomicznej jazdy. Oprzyj system motywacyjny na reprezentowanym stylu jazdy. Organizuj konkursy na najlepszy styl jazdy, chwal kierowców za osiąganie coraz lepszych wyników i… licz oszczędności za paliwo.

Twoim celem jest efektywniejsze planowanie trasy i zmniejszenie „pustych” przebiegów? Monitoruj swoich kierowców w czasie rzeczywistym, żeby sprawdzić czy realizują ustalony przebieg trasy. Powiadomienia o wyruszeniu pojazdu poza godzinami pracy lub wypięciu urządzenia monitorującego pojazd pozwolą Ci na szybką reakcję i kontakt z kierowcą. Dane historyczne z kolei pozwolą Ci sprawdzić jak jeździli Twoi kierowcy i jak wyglądały przejechane przez nich trasy – czy były zgodne z planem, czy jednak zahaczały o inne miejsca. Ponadto warto stworzyć regulamin flotowy, który opisze możliwości wykorzystania samochodu służbowego w czasie prywatnym oraz pozostałe warunki korzystania z aut firmowych.

Nie bój się iść pod prąd! Oczywiście nie namawiamy Cię do nagłej i nieprzemyślanej zmiany. Sugerujemy raczej spojrzenie na Twoją flotę z innej perspektywy. Nie ma sensu iść jednym, utartym szlakiem, ponieważ każda firma ma swoje własne potrzeby i problemy. I pamiętaj, marzyć zawsze można ale o wiele lepiej jest dążyć do wyznaczonych celów i mieć satysfakcję z tego, że się udało.

Jesteś ciekaw jak jeszcze możesz docenić swoją obecną flotę? Nasi handlowcy z chęcią opowiedzą Ci o możliwościach naszego systemu NaviExpert Telematics.