Czas pracy – dlaczego uwzględniliśmy go w NaviExpert Telematics

28/06/2019 | Czas czytania2 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Czas pracy – dlaczego uwzględniliśmy go w NaviExpert Telematics

Mądry pracodawca wie, że wypoczęty pracownik, to efektywny pracownik. W Telematics Technologies doceniamy takie podejście, dlatego usługa NaviExpert Telematics została wyposażona w moduł czasu pracy pracownika. Jak działa i dlaczego jest kopalnią wiedzy dla Fleet Managera?

Czas pracy w NaviExpert Telematics

Aby zacząć monitorować trasy pokonywane autem służbowym poza godzinami pracy należy przejść z górnego menu do zakładki Czas pracy. Tam należy zaznaczyć zgodę na podgląd przejazdów w czasie prywatnym (taką zgodę należy najpierw uzyskać od pracowników) oraz uzupełnić godziny czasu pracy firmy.

Od tego momentu trasy zostaną podzielone na służbowe (w godzinach pracy) i prywatne (poza godzinami pracy).

Poniżej godzin pracy znajdują się również 3 opcje. Po zaznaczeniu dwóch pierwszych, wszystkie soboty, niedziele i święta będą automatycznie zliczane do czasu prywatnego bez względu na ustawione godziny czasu pracy.

WAŻNE! Ta opcja zacznie obowiązywać po północy, dlatego trasy z poprzednich dni, nie zostaną pogrupowane. Można to zrobić samodzielnie w karcie pojazdu metodą drag&drop.

Trzecią opcją do zaznaczenia jest wysłanie powiadomienia o rozpoczęciu trasy przez kierowcę poza godzinami pracy. Powiadomienie występuje w dwóch formach, jako notyfikacja w panelu oraz wiadomość mailowa.

WAŻNE! Ustawienia czasu pracy są możliwe do ustawienia z poziomu konta administratora. Powiadomienia o trasach rozpoczętych w czasie prywatnym trafią na adres mailowy administratora oraz osoby zarządzającej działem, do którego monitorowany pojazd jest przypisany oraz pojawią się w ich panelach jako notyfikacja systemowa.

Wykorzystanie samochodu służbowego w czasie prywatnym

Zasady wykorzystywania auta firmowego w celach prywatnych powinny być opisane w polityce flotowej firmy. Na ogół istnieją dwa podejścia:

  1. pracodawcy traktują auta służbowe jako narzędzie pracy i używanie go w czasie prywatnym jest zabronione
  2. pracodawcy traktują pojazdy służbowe jako bonusy dla pracowników za pracę, a niekiedy jako standard przysługujący konkretnym stanowiskom

Pierwszy scenariusz jest rzadziej spotykany. Zdecydowana większość pracodawców traktuje pojazdy, zaraz obok telefonów i laptopów służbowych, jako standardowy element wyposażenia stanowiska z przeznaczeniem do celów prywatnych.

Najważniejsze w zapisie o wykorzystywaniu auta firmowego w czasie prywatnym, jest jego zakres. Może przewidywać np.:

  1. tylko podróż samochodem z domu do pracy oraz drogę powrotną
  2. pełne wykorzystanie auta do celów prywatnych ale tylko w dni robocze
  3. poruszanie się samochodem bez żadnych ograniczeń

Bez znaczenia którą opcję wybiera firma, musi najpierw pozyskać zgodę od pracownika na monitoring auta firmowego w czasie prywatnym pracownika.

Monitoring pojazdów firmowych dla dobrej kondycji zdrowotnej pracowników

Istnieje jeszcze druga strona medalu. Monitoring czasu pracy pozwala zauważyć kiedy dany pracownik pracuje więcej niż dzienny limit godzin. Może dajesz mu za dużo zadań? Albo popadł w rutynę i dobrowolnie bierze nadgodziny? To również powinien być sygnał ostrzegawczy dla Fleet Managera.

W każdym zachowaniu należy znać umiar. Równowaga pomiędzy czasem poświęconym pracy, a czasem na odpoczynek jest bardzo istotna. Dzięki niej można uchronić się od coraz popularniejszych problemów jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe.

Jak widzisz zarządzanie flotą samochodową to nie tylko odpowiedzialność za pojazdy, ale przede wszystkim za ich kierowców. Kontrola czasu pracy kierowcy nie musi więc zawsze kojarzyć się negatywnie. Narzędzie to służy również w dobrym interesie pracownika.

Chcesz dowiedzieć się więcej o trasach służbowych i prywatnych?