Czas pracy – dlaczego uwzględniliśmy go w NaviExpert Telematics

21/06/2018

Niezbędnik flotowca

Mądry pracodawca wie, że wypoczęty pracownik, to lepszy pracownik. W Telematics Technologies doceniamy takie podejście, dlatego usługa NaviExpert Telematics została wyposażona w moduł czasu pracy pracownika. Jak działa i dlaczego jest kopalnią wiedzy dla Fleet Managera?

Wykorzystanie samochodu służbowego w czasie prywatnym

Jedną z funkcji systemu NaviExpert Telematics jest monitoring gps samochodów służbowych. Informuje on Fleet Managera o przebytych trasach, godzinach pracy oraz stylu jazdy kierowców. Posiada jednak jeszcze jedną ważną funkcję: podział na trasy służbowe i prywatne. Więcej o monitorowaniu pojazdów pisaliśmy TUTAJ.

Zasady wykorzystywania auta firmowego w celach prywatnych powinny być opisane w polityce flotowej firmy. Na ogół istnieją dwa podejścia:

  1. pracodawcy traktują auta służbowe jako narzędzie pracy i używanie go w czasie prywatnym jest zabronione
  2. pracodawcy traktują pojazdy służbowe jako bonusy dla pracowników za pracę, a niekiedy jako standard

Pierwszy scenariusz jest rzadziej spotykany. Zdecydowana większość pracodawców traktuje pojazdy, zaraz obok telefonów i laptopów służbowych, jako standardowy element wyposażenia stanowiska z przeznaczeniem do celów prywatnych.

Najważniejsze w zapisie o wykorzystywaniu auta firmowego w czasie prywatnym, jest jego zakres. Może przewidywać np.:

  1. tylko podróż samochodem z domu do pracy oraz drogę powrotną
  2. pełne wykorzystanie auta do celów prywatnych ale tylko w dni robocze
  3. poruszanie się samochodem bez żadnych ograniczeń

Bez znaczenia którą opcję wybiera firma, musi najpierw pozyskać zgodę na monitoring auta firmowego w czasie prywatnym pracownika.

Czas pracy w NaviExpert Telematics

Aby zacząć monitorować trasy pokonywane autem służbowym w czasie prywatnym należy przejść do zakładki Czas pracy. Tam uzupełnić czas pracy firmy oraz zaznaczyć zgodę na podgląd czasu prywatnego.

Czas pracy w NaviExpert Telematics

Od tego momentu trasy zostaną podzielone na służbowe (w godzinach pracy) i prywatne (po godzinach pracy).

Od tego momentu trasy zostaną podzielone na służbowe (w godzinach pracy) i prywatne (po godzinach pracy).

Fleet Manager w każdej chwili, na zasadzie drag&drop, może przenieść konkretną trasę do służbowych lub prywatnych.

Monitoring pojazdów firmowych dla dobrej kondycji zdrowotnej pracowników

Istnieje jeszcze druga strona medalu. Monitoring czasu pracy pozwala zauważyć kiedy dany pracownik pracuje więcej niż dzienny limit godzin. Może dajesz mu za dużo zadań? Albo popadł w rutynę i dobrowolnie bierze nadgodziny? To również powinien być sygnał ostrzegawczy dla Fleet Managera.

W każdym zachowaniu należy znać umiar. Równowaga pomiędzy czasem poświęconym pracy, a czasem na odpoczynek jest bardzo istotna. Dzięki niej można uchronić się od coraz popularniejszych problemów jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe.

Jak widzisz zarządzanie flotą samochodową to nie tylko odpowiedzialność za pojazdy, ale przede wszystkim za ich kierowców. Kontrola czasu pracy kierowcy nie musi więc zawsze kojarzyć się negatywnie. Narzędzie to służy również w dobrym interesie pracownika.