System monitorowania pojazdów floty

23/05/2018 | Czas czytania4 minuty czytania

Niezbędnik flotowca System monitorowania pojazdów floty

NaviExpert Telematics to znacznie więcej niż tylko system monitorowania pojazdów GPS. Stawiając na NaviExpert Telematics zyskujesz potężne narzędzie do efektywnego zarządzania flotą. Nasz system ułatwia dostęp do szerokiego wachlarza szczegółowych danych na temat stanu aut i ich lokalizacji, kosztów związanych z eksploatacją poszczególnych pojazdów i sposobu korzystania z samochodów przez kierowców. Telematyka od Telematics Technologies pozwala również na gromadzenie informacji na temat faktur serwisowych, awarii pojazdów, terminów kolejnych przeglądów i wielu innych cennych danych. Innymi słowy: wszystkie informacje niezbędne do efektywnego zarządzania flotą zebrane są w jednym miejscu i uszeregowane w intuicyjny sposób. Korzystając z naszego systemu monitorowania floty pojazdów, fleet manager może pracować znacznie sprawniej, dzięki takim opcjom, jak:

  • wizualizacja i podsumowanie tras,
  • wyszukiwarka samochodów lub kierowców,
  • dane o prędkości pojazdów,
  • historia tras z trzech ostatnich miesięcy,
  • notyfikacje i przypomnienia zdarzeń,
  • lokalizacja GPS z informacją o tym, czy pojazd aktualnie znajduje się w ruchu.

Wszystkie dane zbierane są dzięki urządzeniom OBDII. Aby monitoring floty mógł działać, należy zainstalować je w pojazdach objętych telematyką. Zadaniem tym mogą zająć się firmowi serwisanci lub sami kierowcy.

System monitoringu pojazdów obniży Twoje koszty

Stworzony przez NaviExpert system monitorowania pojazdów GPS to źródło wartościowych informacji nie tylko dla menadżera floty, ale również dla kierownika działu sprzedaży i osób zajmujących się HR-em.

Oszczędni kierowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak styl jazdy wpływa na ilość spalonych litrów paliwa i zużycie pojazdu. Efekt ten jest jeszcze lepiej zauważalny w przypadku całej floty samochodów. Brak gwałtownych przyspieszeń, ostrożne hamowanie i nie przekraczanie limitów prędkości to zachowania, które mogą przynieść realne oszczędności każdej firmie korzystając z wielu aut. Stosując system monitoringu pojazdów z łatwością wyegzekwujesz odpowiedni styl jazdy wśród swoich kierowców. NaviExpert Telematics ułatwi to zadanie, przedstawiając analizę sposobu prowadzenia aut przez poszczególnych kierowców w formie prostych wskaźników, takich jak:

  • styl jazdy,
  • bezpieczna jazda,
  • płynna jazda.

Z naszych badań wynika, że kierowcy, którzy utrzymują wskaźnik płynnej jazdy na poziomie zaledwie 53% zużywają klocki hamulcowe w swoim samochodzie o 40% szybciej niż ci, których wskaźnik płynnej jazdy wynosi 86%. Natomiast zużycie paliwa przy regularnym przekraczaniu 120 km/h może być nawet o 40% wyższe niż w autach jadących w ramach tego limitu. Bezpieczna jazda oznacza więc niższe koszty serwisowania i mniejsze wydatki na benzynę. Do korzyści dodać trzeba także rzadsze kolizje i poprawę bezpieczeństwa samych kierowców.

Korzystając z monitorowania pojazdów GPS masz również pewność, że samochody są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i polityką flotową firmy. Lokalizacja pojazdów i dane na temat stylu jazdy pozwalają określić, np. czy auto nie jest nadużywane przez kierowcę do celów prywatnych lub czy pracownik w delegacji nie przynosi firmie złej sławy nagminnie łamiąc przepisy drogowe. Z systemem monitorowania pojazdów NaviExpert masz flotę pod pełną kontrolą.

Monitorowanie floty i grywalizacja

Dostęp do części danych zebranych w systemie monitorowanie pojazdów floty mogą uzyskać również sami kierowcy – wystarczy, że zainstalują aplikację NaviExpert Telematics na telefonie, a będą mogli na bieżąco śledzić własne statystyki. To świetna motywacja do staranniejszej jazdy i doskonały pretekst do zbudowania systemu premiowego na zasadach grywalizacji.

Jeśli nie chcesz, by Twoi pracownicy postrzegali monitoring floty pojazdów jako nachalną inwigilację, zachęć ich do przestrzegania fleet policy za pomocą regularnych konkursów z nagrodami. Zaoferuj premię dla osoby, która prowadziła auto najostrożniej lub najlepszy pojazd służbowy dla kierowcy o najwyższym wskaźniku bezpieczeństwa. Możliwości jest wiele, a zdrowa rywalizacja i atrakcyjne nagrody skutecznie zmotywują Twoich kierowców do szanowania firmowych aut.

Wsparcie działu handlowego

Czy wiesz, że monitorowanie floty pojazdów pomoże Ci również w skuteczniejszym koordynowaniu pracy sprzedawców handlowych? Telematyka NaviExpert Telematics daje dostęp do informacji nie tylko na temat bieżącej lokalizacji auta, ale również historii tras. To oznacza, że kierownik działu sprzedaży może w każdej chwili sprawdzić, czy handlowiec dotarł do wskazanych klientów i czy zrobił to na czas. Co więcej, wystarczy porównać zapisy tras z mapami regionów, by zobaczyć, jak rzetelnie pracownik wykonuje swoje obowiązki – monitoring pojazdów GPS wykaże na jakim obszarze faktycznie działa sprzedawca.

Informacje zgromadzone przez system monitorowania pojazdów floty nie muszą oczywiście prowadzić jedynie do wykrywania uchybień pracowników. Dane telematyczne niejednokrotnie są wyraźnym sygnałem, że zespół handlowców wymaga zatrudnienia dodatkowych osób lub że niezbędna jest reorganizacji pracy w terenie.

NaviExpert Telematics to skuteczne wsparcie dla firm, które opierają swoje działania na flotach pojazdów. Nasz system zwiększy efektywność Twoich działań na wielu poziomach funkcjonowania przedsiębiorstwa.