Zarządzanie flotą pojazdów (car fleet management)

27/04/2018 | Czas czytania4 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Zarządzanie flotą pojazdów (car fleet management)

W jaki sposób skuteczniej zarządzać flotą? Najlepiej sięgnąć po kompleksowe rozwiązanie, które pozwoli zarówno na śledzenie tras, jak i ewidencjonowanie kosztów oraz monitorowanie istotnych parametrów jazdy. NaviExpert Telematics daje użytkownikom łatwy dostęp do tych wszystkich danych za pomocą jednego wygodnego panelu.

Na czym opiera się system fleet management?

Nasz system opiera się na danych przesyłanych przez urządzenia OBDII wyposażone w karty SIM i podłączone do gniazd diagnostycznych w pojazdach. Gromadzone informacje o pojazdach i kierowcach oraz automatycznie tworzone zestawienia dają dostęp do szerokiego wachlarza cennych statystyk, które doceni każdy specjalista od fleet managementu. Wystarczy kilka kliknięć, by sprawdzić:

  • czy wybrany pojazd aktualnie znajduje się w ruchu czy na postoju,
  • jakie trasy pokonały poszczególne auta lub kierowcy,
  • jaki styl jazdy prezentuje kierowca – ile razy i gdzie ostro hamował lub gwałtownie przyspieszał oraz jak często i o ile przekraczał prędkość,
  • jakie jest średnie spalanie pojazdu, ile razy był w serwisie, kiedy wymaga przeglądu,
  • ile godzin pracownik spędził „za kółkiem”,
  • i wiele więcej…

Aby odczytywanie danych było łatwiejsze, w panelu umieściliśmy czytelne diagramy i wizualizacje. Na przykład przekroczenia prędkości są oznaczone bezpośrednio na mapie różnymi kolorami – zależnie od skali wykroczenia. Z kolei informacje o stylu, bezpieczeństwie i płynności jazdy są prezentowane w postaci wskaźników procentowych.

Co pokazują statystyki?

NaviExpert Telematics pozwala na efektywne zarządzanie flotą samochodową nie tylko firmach zajmujących się transportem. System stanowi duże wsparcie również w nadzorowaniu mobilnych sprzedawców. Mapy jasno pokazują, czy przedstawiciele handlowi pokrywają swoimi działaniami cały podlegający im teren, czy docierają na umawiane spotkania i w jakich godzinach korzystają z pojazdów.

Jak zapanować nad prywatnymi przebiegami?

Wielu przedsiębiorców przewiduje w polityce flotowej większe lub mniejsze ograniczenia w korzystaniu z pojazdów poza czasem pracy. Jeśli również nie chcesz, by auta były nadmiernie eksploatowane przez Twoich pracowników podczas prywatnych wycieczek, wykorzystaj możliwości, jakie daje w tym zakresie NaviExpert Telematics. Zarządzanie flotą samochodową za pomocą proponowanego przez nas systemu umożliwia skuteczne opanowanie prywatnych przebiegów.

Informacje zbierane przez urządzenia

System śledzi auta z wpiętymi urządzeniami OBDII dwadzieścia cztery godziny na dobę – do bazy dodawane są wszystkie przejazdy, również te po godzinach pracy. Dzięki temu zyskujesz pełne dane dotyczące pokonanych kilometrów czy spalonych litrów paliwa na trasach przebytych prywatnie i podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Jak oddzielić jedne od drugich? Wystarczy przenieść wybraną trasę do odpowiedniej grupy.

Równie przydatna w zarządzaniu flotą okaże się analiza kursów wykonywanych w ramach pracy. Zapis pokaże, czy kierowca jechał zgodnie z ustaleniami, czy też zdarzyły mu się nieplanowane przestoje albo odstępstwa od optymalnej trasy.

Aplikacja mobilna dla kierowców zmotywuje do przepisowej jazdy

NaviExpert Telematics nie jest jedynie Wielkim Bratem śledzącym każdy ruch kierowców. Fleet management przy użyciu naszego systemu zachęca również samych pracowników do obserwowania statystyk. Członkowie teamu mogą ściągnąć aplikację mobilną NaviExpert Telematics, która wyświetla ich parametry jazdy. Każdy kierowca ma bieżący wgląd do swoich wskaźników stylu, bezpieczeństwa i płynności. Aplikacja wyświetla też wyniki pozostałych pracowników i miejsca w rankingu. To świetna motywacja do bezpieczniejszego i oszczędniejszego prowadzenia pojazdu.

Funkcje służące zwiększeniu bezpieczeństwa

Oprócz wskaźników stylu jazdy aplikacja oferuje dostęp do prędkościomierza. Program podaje aktualną prędkość pojazdu i ograniczenia oraz alarmuje, kiedy auto zaczyna poruszać się zbyt szybko. Głosowe i graficzne ostrzeżenia pojawiają się także wtedy, gdy kierowca zbyt gwałtownie przyspieszy lub za ostro zahamuje. Dzięki temu pracownicy dokładnie wiedzą, jak jeździć, by ich statystyki były jak najlepsze.

Oczywiście sam dobry wynik może okazać się niewystarczającą zachętą do przepisowego prowadzenia pojazdu, dlatego zachęcamy, by zarządzanie flotą samochodową połączyć z comiesięcznymi konkursami dla pracowników. Najlepsi kierowcy mogą otrzymywać premie lub cenne nagrody rzeczowe.

Skuteczne zarządzanie flotą to nie tylko niższe koszty

Dokładne śledzenie floty pojazdów i poprawianie stylu jazdy pracowników to skuteczne sposoby na obniżenie kosztów utrzymania aut, dzięki redukcji spalania, niższej szkodowości i mniejszemu zużyciu części. Jednak ograniczanie wydatków to tylko część istotnych korzyści z wdrożenia NaviExpert Telematics. Wśród ważnych plusów wymienić należy także poprawę bezpieczeństwa pracowników i ich ewentualnych pasażerów. Kierowca jeżdżący zbyt szybko stanowi zagrożenie zarówno dla siebie, jak i przewożonych osób oraz innych uczestników ruchu. Nadzór za pomocą monitoringu aut i wprowadzenie rozwiązań motywacyjnych zmniejszą ryzyko groźnych wypadków.

Warto również zwrócić uwagę na względy wizerunkowe. Samochód w firmowych barwach pędzący powyżej ograniczeń prędkości (a tym bardziej auto rozbite) zdecydowanie nie stanowi dobrej wizytówki dla przedsiębiorstwa. Zarządzanie flotą samochodową i monitorowanie aut za pomocą systemu NaviExpert Telematics to skuteczny sposób na zmniejszenie ilości niekorzystnych PR-owo incydentów.