[WYWIAD] NaviExpert Telematics w praktyce

27/05/2019 | Czas czytania3 minuty czytania

Niezbędnik flotowca [WYWIAD] NaviExpert Telematics w praktyce

Jak korzysta się z NaviExpert Telematics w praktyce? Czy oszczędności są zauważalne od razu? Jak sprawdza się aplikacja mobilna dla kierowców? Udostępniamy wywiad z jednym z naszych klientów! Przedstawiamy firmę RaV Usługi Elektroniczne i Elektromechaniczne Rafał Bojaczuk. Rozmowę przeprowadziliśmy z Fleet Managerką Panią Agatą Bojaczuk-Koszła.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na wdrożenie monitoringu GPS do swojej floty?

Jesteśmy firmą, która działa w branży odnawialnych źródeł energii od 1995 roku. Od samego początku istnienia firmy jesteśmy otwarci na nowinki technologiczne, dlatego po monitoring GPS sięgnęliśmy już dawno temu. Zrezygnowaliśmy jednak z tej opcji, gdyż dawała nam za mało informacji. W zeszłym roku powróciła do nas potrzeba wiedzy o lokalizacji naszych kierowców, dodatkowo interesowało nas spalanie osiągane przez pojazdy służbowe. Od razu widzieliśmy, że zwykły monitoring GPS jest dla nas niewystarczający, dlatego tym razem sięgnęliśmy po coś więcej i tak odnaleźliśmy NaviExpert Telematics.

Pamięta Pani od kiedy korzystacie z NaviExpert Telematics?

Tak. System wdrożyliśmy na przełomie listopada i października 2018 roku.

Czym zajmują się pracownicy, których auta są podpięte do systemu?

Są to osoby na różnych stanowiskach od informatyka i pracowników biurowych po monterów.

Czy flota składa się z aut pulowych?

Nie. Raczej trzymamy się zasady: 1 samochód – 1 kierowca.

Jakie pierwsze efekty wdrożenia NaviExpert Telematics Pani zauważyła?

Przede wszystkim polepszył się styl jazdy naszych kierowców. Niestety nie wiem jak to wyglądało przed wdrożeniem, ale widzę poprawę między pierwszym miesiącem funkcjonowania NaviExpert Telematics, a dniem dzisiejszym. Zauważalna jest również redukcja kosztów, chociażby z powodu mniejszego spalania pojazdów. Na kierowców zadziałał aspekt psychologiczny. Wiedzą, że wdrożyliśmy monitoring GPS, dlatego samowolnie zaczęli bardziej dbać o auta.

Czyli kierowcy korzystają z aplikacji mobilnej?

Oczywiście! Bardzo chwalą sobie informowanie o gwałtownym przyspieszeniu i hamowaniu w czasie rzeczywistym. Dodatkowo ranking kierowców działa na nich motywująco. Zauważyliśmy, że pracownicy rozmawiając między sobą zaczęli wspominać o zajmowanym miejscu w rankingu. Postanowiliśmy rozwinąć temat i skorzystaliśmy z opcji oferowanej przez system jaką jest konkurs na najlepszy styl jazdy.

Jak pracownicy przyjęli ten pomysł?

Z początku każdy wziął go pół żartem, pół serio. Po statystykach jednak było widać, że każdy chciał być na pierwszym miejscu. Oczywiście nie zapomnieliśmy o nagrodach. Co więcej, pracownicy na poważnie podeszli do polepszania swojego stylu jazdy. Z rozmów wiem, że prywatnie również zaczęli zwracać uwagę na to jak jeżdżą. Dlatego cykliczne konkursy na stałe zagościły w naszym systemie motywacyjnym.

Skoro kierowcy ekonomiczniej jeżdżą, czy zauważalne są oszczędności budżetu?

Po kartach paliwowych widzę, że z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej. Niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić dokładnej różnicy w kosztach, ponieważ wcześniej tego nie monitorowaliśmy.

Z jakich funkcji NaviExpert Telematics korzysta Pani najczęściej?

Zdecydowanie z zakładki kosztów floty. To moje ulubione miejsce w systemie, ponieważ dostarcza bardzo cennych informacji o kierowcach i spalaniu. Korzystamy także z kart paliwowych, więc w zakładce koszty floty mogę szybko zaimportować dane z karty paliwowej. Poza tym bardzo przydaje się mapa z bieżącą lokalizacją naszych pojazdów, na której mogę sprawdzić gdzie jest konkretny kierowca, czy pokonuje trasę zgodnie z harmonogramem.  

Jak ocenia Pani współpracę z naszą firmą?

Podoba mi się kontakt z handlowcem. Jeśli mam jakieś wątpliwości, zawsze dostaję rzeczową odpowiedź. Przyznaję, że na początku system wymagał kilku konfiguracji, aby poprawnie wskazywać niektóre parametry. Wystarczyła interwencja ze strony handlowca, aby wszystko działało jak trzeba. Podoba mi się to, że produkt jest cały czas rozwijany i dostosowywany do potrzeb rynku.

Chcesz przetestować system NaviExpert Telematics?