Wypadki we flocie. Crashdetekcja w systemie NaviExpert Telematics

05/11/2020 | Czas czytania3 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Wypadki we flocie.  Crashdetekcja w systemie NaviExpert Telematics

Czy wiesz, że korzystając z systemu NaviExpert Telematics możesz wykrywać i analizować okoliczności wypadków w Twojej flocie? To pierwsza wersja systemu ewidencji wypadków i kolizji, która pozwala na badanie szeroko rozumianych zdarzeń drogowych – od drobnych stłuczek parkingowych po poważniejsze kolizje drogowe.

Stłuczka samochodem służbowym – wyścigi w godzinach pracy czy nieszczęśliwy wypadek?

Jak sprawdzić okoliczności niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w których brali udział kierowcy należący do Twojej floty? Od dziś zrobisz to z naszym intuicyjnym systemem ewidencji wypadków i kolizji. Nowa funkcjonalność umożliwia prostą weryfikację czynników takich jak:

  • dane osobowe kierowcy, który prowadził samochód w trakcie zdarzenia drogowego,
  • przepisowość jazdy, m.in. prędkość auta,
  • siły, którym podlegał samochód w momencie zdarzenia,  
  • trajektoria pojazdy w trakcie zdarzenia,
  • pozostałe istotne czynniki, np. natężenie hamowania przed wystąpieniem zdarzenia.

System ewidencji wypadków i kolizji – jak to działa?

Urządzenie wykrywa i rejestruje przebieg wypadku lub stłuczki samochodem służbowym za pomocą rozbudowanego zestawu czujników. Danych dostarczają moduły o wysokiej czułości, takie jak: akcelerometr, żyrokompas oraz GPS. W sytuacji utraty zasilania na skutek wypadku, dane nadal będą rejestrowane i przesyłane na serwer dzięki przełączeniu się urządzenia na zasilanie bateryjne. Moduły pobierają dane w trakcie trwania wypadku z ogromną częstotliwością. Dzieje się to do 200 razy na sekundę generując dokładny obraz przeciążeń w momencie zdarzenia drogowego w osiach x, y oraz z na linii czasu.

przeciążenia w trakcie zdarzenia drogowego na linii czasu - wykres

Prostota przede wszystkim

Brzmi skomplikowanie? Tak, same algorytmy serwerowe wyliczania danych są skomplikowane.  Ale przejrzysty i interaktywny sposób ich przedstawienia powoduje, że flotowiec  jest w stanie szybko ocenić zaistniałą sytuację drogową. Wystarczy kliknąć na punkt na trasie, aby dowiedzieć się jaka była w danym miejscu prędkość chwilowa, ograniczenie prędkości czy gwałtowność hamowania. Można również przybliżać lub oddalać wykres przeciążeń, aby lepiej widzieć przebieg działających w trakcie wypadku sił. 

podgląd prędkości chwilowej samochodu na miejscu zdarzenia - zrzut ekranu

System ewidencji wypadków – krok po kroku

Funkcjonalność wykrywania wypadków jest dostępna z poziomu panelu flotowca. Aby skorzystać z systemu ewidencji wypadków i kolizji, postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

  1. Po zalogowaniu do panelu, wejdź do zakładki: Niebezpieczne zdarzenia
  2. Wybierz interesujący Cię pojazd, datę oraz przybliżoną porę dnia, w której podejrzewasz, że doszło do zdarzenia.   
  3. Po wprowadzeniu potrzebnych informacji otrzymasz dostęp do widoku analizy trasy poprzedzającej wypadek. Znajdziesz tam również szczegółowe dane dotyczące tego zdarzenia drogowego, wartości przekroczenia dozwolonej prędkości na tym odcinku, czy dane kierowcy prowadzącego pojazd w tym czasie.

System ewidencji wypadków i kolizji – czy to naprawdę działa?

Nasze urządzenia wykorzystywane w systemie NaviExpert Telematics już wielokrotnie brały udział w kontrolowanych crashtestach na torach samochodowych. We wrześniu 2020 roku przeprowadziliśmy także badania w całkowicie izolowanych warunkach w jednym z największych centrów badań incydentów wypadkowych w Europie. Również te testy potwierdziły wysoką skuteczność wykrywania wypadków przez nasze urządzenia. W przeprowadzonych do tej pory testach wypadkowych, w których brały udział urządzenia NaviExpert Telematics, niebezpieczne zdarzenie zostało wykryte niemal w 100% przypadków.

fotografia przedstawiająca zderzenie dwóch aut

Jeżeli zaciekawił Cię nasz system ewidencji wypadków i kolizji, zachęcamy do przetestowania nowej funkcjonalności.

Na początek zamiast rozbijać samochód, po prostu przetestuj wersję demo.

Opisywana funkcjonalność jest we wczesnej fazie rozwoju, dlatego jeżeli masz sugestie jak ulepszyć działanie tej części naszego systemu, kliknij w Wyraź opinię w zakładce Niebezpieczne zdarzenia i napisz co możemy poprawić.

O tym mogłeś nie wiedzieć!

Jako firma od wielu lat angażujemy się w promocję bezpieczeństwa na drogach. Od kilku lat Telematics Technologies jest partnerem technologicznym grupy PZU w projekcie PZU GO, który wspiera ochronę zdrowia i życia uczestników wypadków drogowych. System składa się z niedużego urządzenia (beacona) zamocowanego na szybie samochodu oraz aplikacji mobilnej. Te 2 elementy współpracują ze sobą wykrywając niebezpieczne sytuacje drogowe zagrażające zdrowiu lub życiu kierowcy. W momencie wykrycia wypadku urządzenie poprzez aplikację w telefonie automatycznie wysyła do PZU informację o niebezpiecznym zdarzeniu. Następnie pracownicy PZU kontaktują się telefonicznie z kierowcą i weryfikują, czy potrzebna jest pomoc. W przypadku gdy kierowca nie odbiera połączenia, natychmiast jest zawiadamiane Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które podejmuje decyzję oraz akcję wysłania karetki na miejsce zgodnie z ostatnimi wskazaniami GPS telefonu kierowcy.