Samochody pulowe w firmie. Jak nimi zarządzać?

25/09/2018 | Czas czytania2 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Samochody pulowe w firmie. Jak nimi zarządzać?

Zarządzanie flotą samochodową to nie lada wyzwanie. Oprócz aut służbowych, które są przypisane do konkretnego kierowcy, popularnością cieszą się również auta „poolowe” (z ang. pool car, car pooling) lub spolszczając „pulowe”. Jak pogodzić zarządzanie tymi dwoma rodzajami pojazdów służbowych i jeszcze sprawić, by firma zaoszczędziła?

Pojazd pulowy, czyli właściwie jaki?

Pojazd służbowy nazywany pulowym oznacza, że nie jest przypisany do konkretnego kierowcy. Samochody te, są dostępne dla wyznaczonej grupy pracowników.

Fleet Manager floty składającej się z aut pulowych, oprócz standardowych informacji o pojazdach, powinien znać ich historię użytkowania oraz aktualną dyspozycyjność wraz z danymi kierowcy jeśli akurat prowadzi auto pulowe.

Dlatego bez względu na to, czy Twoja flota składa się w całości z pojazdów pulowych, pojazdów “klasycznych” przypisanych do konkretnego pracownika, czy mieszanki tych dwóch rozwiązań, warto zainwestować w dobry system do zarządzania całą flotą.

Auta pulowe w systemie NaviExpert Telematics

NaviExpert Telematics udostępnia panel flotowca, dzięki któremu zarządzanie flotą staje się bardziej przejrzyste i wygodne. Dla Fleet Managera ma to podwójne znaczenie – z jednej strony zwiększa wydajność floty, z drugiej zaś pozwala na obniżenie jej kosztów utrzymania.

Ale zacznijmy od początku. Po zalogowaniu do panelu i wybraniu zakładki Pojazdy, możesz dodając nowy lub edytując istniejący pojazd, zaznaczyć czy auto należy do pojazdów pulowych w firmie.

Samochody pulowe w firmie

Po zaznaczeniu tej opcji zauważysz, że karta pojazdu samochodu pulowego różni się od pozostałych prawą kolumną Kierowca. Zamiast danych przypisanego kierowcy, znajduje się lista wszystkich kierowców, którzy korzystali z auta, wraz z datą i godziną użytkowania.

Profil kierowcy NaviExpert Carpooling
Karta pojazdu „klasycznego” samochodu służbowego
Karta pojazdu pojazdu pulowego
Karta pojazdu pojazdu pulowego

 

Skąd system wie, który kierowca aktualnie korzysta z konkretnego pojazdu?

Zastanawiasz się czy będziesz musiał kupić i instalować dodatkowe urządzenia w samochodach? Otóż nasza metoda nie wymaga ponoszenia dodatkowych koszów na zakup urządzeń rejestrujących zmianę kierowcy.

Do tego celu wykorzystaliśmy naszą aplikację, która za pomogą jednego kliknięcia pozwoli na zmianę pojazdu. Wystarczy, że kierowca wpisze numer rejestracyjny auta do którego wsiada oraz swój numer telefonu, który jest również podany w panelu flotowca – i gotowe!

Karta kierowcy w systemie Telematics Carpooling

Przejęcie auta przez innego kierowcę, jest aktualizowane w czasie rzeczywistym w panelu flotowca.

 

Jeśli Twoja flota składa się z pojazdów pulowych a zarządzanie nimi jest nieprzyjemne, nieczytelne i przypomina chaos – potrzebujesz systemu, który pomoże Ci to wszystko uporządkować.

Służymy naszą radą oraz wsparciem. Skontaktuj się z nami.