Optymalizacja kosztów floty samochodowej

07/02/2018 | Czas czytania3 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Optymalizacja kosztów floty samochodowej

Szkodowość floty, częstotliwość wizyt w serwisie i ilość zużywanego paliwa mają decydujący wpływ na koszty utrzymania firmowych pojazdów. Równie istotny jest sposób wykorzystywania samochodów przez pracowników w czasie prywatnym. NaviExpert Telematics umożliwi Ci obniżenie kosztów floty we wszystkich tych obszarach.

Styl jazdy a optymalizacja kosztów floty

Kluczem do obniżenia kosztów floty jest zmotywowanie kierowców do oszczędniejszej i ostrożniejszej jazdy. Styl prowadzenia pojazdów ma bezpośredni wpływ na spalanie i zużycie części auta. Płynne przyspieszanie, stopniowe hamowanie i unikanie nadmiernych prędkości pozwalają uzyskać wymierne oszczędności. Wysoki poziom kultury „za kółkiem” oraz przestrzeganie przepisów drogowych przekładają się także na mniejszą ilość kolizji, a co za tym idzie, również kosztownych napraw. W jaki sposób nasza telematyka pomaga w poprawianiu stylu jazdy pracowników i optymalizowaniu kosztów floty?

Optymalizacja kosztów we flocie sposobem na oszczędzanie

NaviExpert Telematics gromadzi bogate statystyki dotyczące poszczególnych kierowców i pojazdów. Wszystkie dane możesz szybko sprawdzić, korzystając z wyszukiwarki lub kart przypisanych pojazdom oraz pracownikom. Jakie informacje w nich znajdziesz? Między innymi zapisy tras z 3 ostatnich miesięcy oraz dane archiwalne na temat stylu jazdy, sięgające do roku wstecz.

Dokładne dane na temat jazdy

System pozwala na dokładne prześledzenie każdego przejazdu. Na mapie zaznaczane są automatycznie miejsca, w których przekroczono prędkość oraz momenty zbyt gwałtownego ruszania i hamowania. Panel podsumowuje także dane dotyczące kolizji, spalania i ilości pokonanych kilometrów.

Wnioski z optymalizacji kosztów we flocie

Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że niższe koszty utrzymania floty nie mogą być uzyskiwane na drodze wielogodzinnych analiz zachowania pojedynczych pracowników na drodze. Właśnie dlatego NaviExpert Telematics dostarcza wygodne zestawienia w postaci intuicyjnych diagramów i rankingów. Dostępne są m.in. takie wskaźniki, jak:

  • bezpieczna jazda
  • płynna jazda
  • styl jazdy

Wystarczy parę kliknięć, by sprawdzić również podsumowanie przestrzegania przepisów przez danego pracownika – np. jaką część trasy łącznie pokonuje z prędkością wykraczającą poza ograniczenia oraz to, czy „ciężką nogę” ma głównie w miastach czy też poza terenem zabudowanym.

Aplikacja dla pracowników i grywalizacja

W NaviExpert Telematics dostęp do statystyk mogą uzyskać nie tylko menadżerowie, ale również sami kierowcy, korzystając z dedykowanej aplikacji na telefony. Po ściągnięciu oprogramowania pracownik jest w stanie w każdej chwili sprawdzić dane dotyczące jego stylu jazdy oraz miejsca w rankingu. Dzięki temu nasza telematyka jest znakomitą podstawą do optymalizacji kosztów floty poprzez wdrożenie rozwiązań opartych na grywalizacji. Na czym to polega?

Grywalizacja to połączenie rywalizacji z motywującymi nagrodami. Pojęcie to najlepiej tłumaczą przykłady rozwiązań, które możesz wprowadzić w swojej firmie:

  • kierowca mający w danym miesiącu najwyższy wskaźnik bezpieczeństwa jazdy otrzymuje dodatkową premię,
  • osoba, która zdobyła pierwsze miejsce w rankingu płynności jazdy, dostaje do dyspozycji na kolejny miesiąc najlepsze firmowe auto,
  • pracownicy mający na koncie najmniej wykroczeń drogowych otrzymują bilety do kina, wycieczki lub dobra materialne.

System nagród daje pracownikom solidne powody do ostrożnej i bezpiecznej jazdy. W ten sposób jesteś w stanie osiągnąć bardzo wymierne efekty. Z naszych badań wynika, że osoby, które regularnie przekraczają prędkość na trasach z ograniczeniem 120 km/h zużywają nawet 40% więcej paliwa. Równie wymowne są dane dotyczące zużycia części. Kierowcy, których wskaźnik płynnej jazdy wynosi 53% zużywają klocki hamulcowe prawie o 40% szybciej niż ich koledzy mogący pochwalić się wynikiem na poziomie 86%.

Skuteczniejsze egzekwowanie polityki flotowej

Skutecznym sposobem na obniżenie kosztów floty jest również dokładniejsze egzekwowanie założeń fleet policy. Jedne przedsiębiorstwa pozwalają na nieograniczone korzystanie z firmowych pojazdów, inne zgadzają się na prywatne kursy jedynie w dni robocze. Część pracodawców natomiast bezwzględnie zakazuje korzystania z aut flotowych poza godzinami pracy. W każdym przypadku NaviExpert Telematics ułatwi rzetelne rozliczenia i da pełną kontrolę nad pojazdami.

Rozdział na trasy prywatne i służbowe

System pozwala na rozdzielanie tras prywatnych i służbowych, co umożliwia sprawdzenie, jakie odległości pracownik pokonuje pojazdem na kursach niezwiązanych z zawodowymi obowiązkami. Takie rozwiązanie ułatwia również obliczanie kilometrówki. Ponadto, po wdrożeniu telematyki, nie ma mowy o nadużywaniu zaufania pracodawcy. Wszelkie nieuzgodnione „objazdy” w drodze do klienta będą dobrze widoczne na mapie.