Nowe prawo podatkowe od 1 stycznia 2019. Najważniejsze zmiany dla Fleet Managerów

16/01/2019

Niezbędnik flotowca

W 2019 roku wydatki na flotę wzrosną. Od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się bowiem przepisy w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat związanych z korzystaniem z samochodów osobowych.

Dla osoby zarządzającej flotą oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze: jeśli jeszcze tego zrobiłeś – już dziś zapoznaj się z najważniejszymi zmianami dotyczącymi nowego prawa podatkowego. W tym celu we współpracy z radcą prawnym Andrzejem Mietlarkiem (Siemianowski Mietlarek & Partnerzy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych), opracowaliśmy 3 najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wraz z przykładami.

Aby pobrać publikację w poniższym polu wypełnij swój adres e-mai i zaznacz wymagane zgody. Na wskazany adres otrzymasz mail z linkiem do pobrania artykułu.

Drugą kwestią na którą powinien zwrócić uwagę Fleet Manager w obliczu zmian w prawie podatkowym oraz prognozowanym wzrostem kosztów floty jest to, gdzie szukać oszczędności. Tutaj z pomocą przychodzimy my 🙂

W rozpoczętym roku 2019 warto się zmobilizować i przeanalizować obecny sposób zarządzania flotą. Czy wiem, gdzie znajduje się każdy samochód z mojej floty? Czy wiem, który pracownik jest najlepszym kierowcą i dba o samochód służbowy jak o własny? Czy znam procentowy skład kosztów wydawanych na flotę? Ile budżetu idzie na paliwo, ile na amortyzację itd? Czy znam daty wszystkich przeglądów?

I w końcu: czy mój monitoring GPS floty jest kompleksowy?

Po co te pytania? Jako firma działająca na rynku telematycznym, na co dzień wspierająca przedsiębiorstwa w zarządzaniu biznesem i tym razem chcemy służyć dobrą radą.

To stało się już faktem – w 2019 roku wydatki na flotę wzrosną. Niestety nie potrafimy sprawić, aby rok 2018 wrócił. Mamy za to konkretny system do monitoringu GPS floty samochodów, który generuje oszczędności. Nie wierzysz? Na naszej stronie w kalkulatorze sprawdzisz ile możesz zaoszczędzić korzystając z NaviExpert Telematics, na samym paliwie! A dla bardziej dociekliwych, polecamy artykuł o tym jaki wpływ na koszty paliwa ma styl jazdy.

Gratis do PDF: Jak obniżyć koszty eksploatacyjne floty?

Nowe zmiany podatkowe dotyczą m.in limitu zaliczania kosztów eksploatacyjnych do kosztów uzyskania przychodu. Jak wiadomo koszty eksploatacji floty pojazdów stanowią dużą część budżetu flotowego. I choć nie masz wpływu np. na wysokość cen paliwa, to możesz zoptymalizować sposób, w jaki wykorzystywane są firmowe auta. Odpowiedzią może być odpowiedni system do monitoringu GPS floty.

Uważaj na nadużycia

Co mamy na myśli pod pojęciem nadużyć? O ile kradzież paliwa w firmach powoli odchodzi do lamusa, ciągłym problemem może być nieautoryzowane użycie samochodu służbowego do celów prywatnych. Łatwiej jest kontrolować firmowe przebiegi, wykorzystując system do monitorowania pojazdów. System NaviExpert Telematics zarejestruje każdą trasę, obliczy zużycie paliwa, oceni styl jazdy każdego kierowcy. Poinformuje nawet o przekroczeniu ustalonego pułapu przejechanych kilometrów!

Naucz się optymalizować trasy

Najczęstszą przyczyną zdublowanych przejazdów, lub pominiętych punktów jest brak wnikliwej analizy tras pojazdów służbowych. Jest to najczęstszy grzech Fleet Managerów. Aby zacząć optymalizować przejazdy, musisz polubić się z monitoringiem GPS. System NaviExpert Telematics dostarczy Ci raporty z danymi, które pomogą lepiej zorganizować pracę kierowców floty. Umożliwi również bieżące monitorowanie pozycji pojazdów, jak i wgląd w trasy historyczne.

Naucz jak być eko

O tym, jakie jest zużycie paliwa, w dużej mierze decyduje technika jazdy, jaką stosuje kierowca. Sprawdziliśmy to! Dlatego warto motywować kierowców do poruszania się zgodnie z zasadami ekonomicznej jazdy. Czy Twoje nauki są skuteczne, będziesz mógł sprawdzić w NaviExpert Telematics. System pokaże Ci statystyki stylu jazdy dla poszczególnych kierowców oraz dla całej floty. Zorganizowanie konkursu wewnątrzfirmowego, w którym wyłonisz najlepszego kierowcę w flocie, to zdrowa forma rywalizacji, która będzie motywować kierowców, a Twoja firma zacznie oszczędzać na kosztach paliwa.

Jak widzisz, nowe przepisy nie muszą oznaczać przekroczeń budżetu. To dobry moment na odświeżenie Twojego spojrzenia na car fleet management.