Montaż GPS w samochodzie – kiedy warto?

26/03/2018 | Czas czytania4 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Montaż GPS w samochodzie – kiedy warto?

Satelitarne systemy lokalizacji mogą być bardzo pomocne nie tylko jako element nawigacji w aucie. Montaż GPS w samochodzie wraz z implementacją NaviExpert Telematics to rozwiązanie, które pomoże w skutecznym zarządzaniu flotą pojazdów, ułatwi koordynowanie pracy kierowców i przyniesie realne oszczędności Twojej firmie.

Korzyści z montażu lokalizatora GPS w samochodzie firmowym

W jaki sposób montaż lokalizatora GPS w samochodzie może pomóc Twojemu przedsiębiorstwu? Pierwsza odpowiedź nasuwa się sama: auta z GPS-em są lepiej zabezpieczone. Stałe śledzenie lokalizacji nie pozwoli na to, by samochód łatwo wymknął się spod kontroli – żadne zboczenie z trasy czy nieplanowany przestój nie pozostaną niezauważone. W systemie zawsze zostanie ślad w postaci zapisanej trasy i czasów przejazdu. To również ważny plus w sytuacjach awaryjnych. Gdy kierowca bez uprzedzenia nie będzie kontynuował jazdy, Fleet Manager szybko wychwyci taką sytuację dzięki lokalizatorowi GPS i skontaktuje się z pracownikiem, by poznać przyczyny przestoju. Natomiast w przypadku zasłabnięcia osoby „za kółkiem” lub poważnego wypadku, pojazd będzie można szybko zlokalizować.

Montaż GPS w samochodzie w połączeniu z oprogramowaniem NaviExpert Telematics znacząco poprawia także jakość organizacji pracy. Kierownik działu może skuteczniej koordynować kierowców, gdy zapisy wszystkich przejazdów są dobrze widoczne na mapie. Dokładne dane z trasy zbierane w czasie rzeczywistym ułatwiają również bieżącą modyfikację zleceń i sprawne reagowanie w nagłych sytuacjach. Z kolei historia tras oraz bogate informacje na temat pojazdów i kierowców umożliwiają tworzenie podsumowań i budowanie długoterminowych strategii. Każdy menadżer doceni też możliwość automatycznego generowania raportów w formie plików Excel.

Z systemu telematyki wiele korzyści czerpać mogą nie tylko firmy zajmujące się transportem. Montaż lokalizatora GPS w samochodzie warto wykonać również w przedsiębiorstwach dysponujących zespołami przedstawicieli handlowych. Analiza przejechanych tras to znakomita podstawa do oceny rzetelności sprzedawców. Kierownik działu łatwo sprawdzi np. czy pracownicy docierają do wszystkich klientów i czy pokrywają swoimi działaniami cały wyznaczony teren.

Co więcej, dane z lokalizatora GPS będą wsparciem dla działu HR. Umożliwią łatwiejsze i dokładniejsze rozliczanie się z kierowcami korzystającymi z aut firmowych do celów prywatnych oraz z pracownikami, którym wypłacana jest kilometrówka.

Skuteczniejsze zarządzanie z NaviExpert Telematics

Stawiając na system NaviExpert Telematics możesz liczyć na szereg dodatkowych korzyści – nasze rozwiązanie nie ogranicza się jedynie do wskazywania lokalizacji pojazdów. Nasi Klienci otrzymują do dyspozycji wygodny panel flotowca, w którym gromadzone są najważniejsze informacje. W jednym miejscu znajdziesz takie dane, jak:

  • koszty utrzymania floty i poszczególnych pojazdów,
  • informacje o kierowcach i ich stylu jazdy,
  • historię tras z trzech ostatnich miesięcy,
  • aktualne położenie pojazdów i ich status (w ruchu/postój).

Dostęp do informacji ułatwi praktyczna wyszukiwarka samochodów i kierowców, natomiast harmonogram zadań oraz przypomnienia zdarzeń umożliwią jeszcze sprawniejszą organizację pracy.

Z NaviExpert Telematics zaoszczędzisz na każdym aucie

Kiedy warto wdrożyć telematykę samochodową we firmie? Uważamy, że jest to właściwie rozwiązanie w każdym przypadku, w którym flota aut jest podstawowym narzędziem pracy – niezależnie od tego, czy mowa o kilku pojazdach czy tysiącach aut. Montaż GPS w samochodach firmowych daje skalowalne korzyści. Wynikają one z tego, że monitorowane auta są prowadzone ostrożniej i oszczędniej. Przekłada się to na niższą szkodowość pojazdów, mniejsze zużycie części i niższe wydatki na paliwo. Jak to wygląda w praktyce?

Aby system NaviExpert Telematics mógł działać, niezbędny jest montaż lokalizatora GPS w samochodzie w formie urządzenia OBDII podłączanego do gniazda diagnostycznego. Takie rozwiązanie umożliwia gromadzenie wielu cennych informacji i przesyłanie ich do bazy dostępnej online. Menadżer floty pojazdów, jak i sami kierowcy zyskują dostęp do wartościowych statystyk. Sprawdzić można nie tylko liczbę przejechanych kilometrów i wysokość opłat za paliwo, ale również wskaźniki bezpieczeństwa i płynności jazdy. System NaviExpert Telematics zbiera informacje o gwałtownych hamowaniach, przekraczaniu prędkości czy łamaniu innych przepisów prawa drogowego. Efektem są łatwe do odczytania oceny podające wynik w punktach procentowych.

Generowane przez system wskaźniki to znakomita podstawa do egzekwowania polityki flotowej firmy i obniżania kosztów. Z naszych badań wynika, że kierowcy przekraczający ograniczenia prędkości 120 km/h zużywają nawet o 40% paliwa więcej. To około 25 zł na każde 100 km! Montaż GPS w samochodzie i kompleksowy monitoring parametrów to również oszczędności na naprawie auta, które rzadziej ulega kolizjom. Do listy korzyści dopisać należy też mniejszą ilość usterek eksploatacyjnych w ostrożniej prowadzonych samochodach.

NaviExpert Telematics to narzędzie, które ułatwi Twojej firmie efektywne zarządzanie flotą, a do tego przyniesie oszczędności na każdym aucie podpiętym do systemu.