Jak działa system NaviExpert Telematics?

06/06/2018 | Czas czytania2 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Jak działa system NaviExpert Telematics?

Monitoring floty pojazdów w systemie NaviExpert Telematics to nie tylko informacje o lokalizacji pojazdu, czy trasie, jaką pokonał. To przede wszystkim wskaźniki stylu jazdy kierowców. Dlaczego to tak istotne? Z jednego ważnego powodu: OSZCZĘDNOŚCI.

Lecz gdzie je znaleźć? Dzięki usłudze NaviExpert Telematics wiesz:

  • KTO – który pracownik sumiennie pracuje na wyznaczonym terenie
  • GDZIE – jak przebiegała jego trasa, skąd wyruszył i dokąd jechał
  • KIEDY – w jakich godzinach był w trasie, ile czasu zajęła mu przerwa
  • JAK – czy kierowca jechał płynnie i przestrzegał przepisów

Teraz reszta zadania należy do Ciebie. Posiadając wgląd do takich informacji, nie zostaje nic innego jak monitorować, analizować i wyciągać wnioski. Bardzo szybko zauważysz, że kierowcy, którzy zwracają uwagę na styl jazdy rzadziej tankują, a ich samochód jest w lepszej kondycji i wymaga mniej prac serwisowych w porównaniu do firmowych piratów drogowych.

Co kryje się pod statystykami

Wspominany wskaźnik stylu jazdy to wypadkowa dwóch elementów: bezpieczeństwa i płynnej jazdy.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo rozumiane jest jako przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości podczas jazdy. Fleet Manager widzi, jak rozkłada się podział na jazdę przepisową i nieprzepisową, zarówno w procentach, jak i kilometrach.

Kolejnym parametrem jest skala przekroczeń, czyli procentowy i kilometrowy podział na prędkości, jakimi poruszał się kierowca po trasach.

Miejsce przekroczeń z kolei mówi, gdzie dochodziło do przekroczeń: w mieście czy poza nim.

Bezpieczeństwo - przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości podczas jazdy

Płynna jazda

Wskaźniki płynnej jazdy pokazują, ile razy na 100km kierowca ostro hamował lub gwałtownie przyspieszył.

Płynna jazda

Statystyki uwzględniają dane od dnia podłączenia urządzenia NaviExpert do auta i dodania pojazdu oraz kierowcy do systemu.

Wygląd mapy przejechanych tras

Podgląd trasy to przede wszystkim wizualizacja odbytych tras w konkretnym dniu. Wzbogaciliśmy wygląd trasy o tzw. markery zdarzeń. Pokazują one, w których miejscach na trasie kierowca mocniej zahamował lub przyspieszył. Oprócz tego kolor trasy mówi jak bardzo kierowca przekroczył dozwoloną prędkość.

Wygląd mapy przejechanych tras

Trasy prywatne a trasy służbowe

Oprócz przejrzystej mapy, NaviExpert Telematics uwzględnia trasy służbowe i prywatne. Jeżeli Twoi pracownicy mają dostęp do auta służbowego również w czasie wolnym, możesz szybko rozróżnić, które trasy zostały przejechane w czasie pracy, a które poza nią. Pamiętaj, musisz uzyskać zgodę pracownika, aby mieć wgląd do jego tras prywatnych.

Trasy prywatne a trasy służbowe

Monitoring, który oddajemy w ręce Fleet Managera to istne centrum dowodzenia. Posiadając dostęp do usługi NaviExpert Telematics, już zawsze będziesz wiedział który pracownik dba o służbowy pojazd i tym samym pośrednio przyczynia się do zwiększania oszczędności we flocie.

Pamiętaj monitoruj, analizuj i wyciągaj wnioski!