Dekodowanie nr VIN – nowa funkcja w Panelu Flotowca

05/04/2023 | Czas czytania1 minuta czytania

Jak to działa Dekodowanie nr VIN – nowa funkcja w Panelu Flotowca

Marka i model pojazdu, pojemność silnika, jego moc, rodzaj paliwa, spalanie, pojemność baku oraz rok produkcji – to dane ukryte pod numerem VIN. Ich uzupełnianie bywa żmudne. Dzięki funkcji dekodowania numerów VIN, którą właśnie udostępniliśmy w systemie – wykona on tę uciążliwą pracę za Fleet Managera.

Funkcja automatycznego zczytywania numeru VIN z komputera pojazdu jest dostępna dla flot korzystających z urządzeń OBD. Operacji można dokonać podczas dodawania nowego pojazdu lub jego edycji. Ale nie tylko! Flotom, które mają uzupełnione VINy oferujemy też zbiorcze zdekodowanie danych dla całej floty. Po szczegóły zapraszamy niżej!

Wprowadziliśmy tę nową funkcję, aby ułatwić pracę flotowcom, ale także – by wykorzystać potencjał ukryty w danych pochodzących z nr VIN. W ostatnim czasie intensywnie pracujemy nad analizami związanymi z paliwem. Informacje o pojemności baku, rodzaju paliwa czy spalaniu – są w tym aspekcie niezastąpione.

Dekodowanie VIN – krok po kroku

Najprostszym sposobem dołączenia numeru VIN do karty pojazdu jest wprowadzenie go podczas dodawania nowego pojazdu. Proces ten zilustrowaliśmy w postaci wideoinstrukcji będącej nagraniem z panelu:

Nr VIN można zdekodować także dla pojazdów obecnych już w Panelu Flotowca. Aby to zrobić należy przejść do listy pojazdów, a następnie po odszukaniu wybranego pojazdu kliknąć przycisk “Dodaj VIN” widoczny obok jego numeru rejestracyjnego. 

Jeśli informacje zdekodowane z numeru VIN okażą się niezgodne z wpisanymi wcześniej, przy takim polu pojawi się pusty checkbox. Po jego kliknięciu system nadpisze odkodowane dane w miejsce ręcznie wpisanej informacji. Ponowne odznaczenie checkboxa przywróci wcześniejsze dane. Dalej proces przebiega tak samo jak w przypadku dodawania nowego pojazdu.

Istnieje również możliwość zbiorczego odczytania danych dla pojazdów, które mają już uzupełnione wcześniej numery VIN. W tym celu należy skontaktować się z działem pomocy technicznej NaviExpert Telematics, pod numerem telefonu 693 331 723.