Śledzenie samochodu firmowego – dlaczego się opłaca?

27/05/2018 | Czas czytania4 minuty czytania

Niezbędnik flotowca Śledzenie samochodu firmowego – dlaczego się opłaca?

NaviExpert Telematics pozwala na kompleksowe śledzenie samochodu firmowego oraz całej floty pojazdów. Stworzone przez nas narzędzie to solidne wsparcie w zarządzaniu zespołem kierowców lub przedstawicieli handlowych korzystających z firmowych aut. Nasza telematyka przynosi również bardzo wymierne korzyści finansowe.

Dlaczego GPS w samochodzie firmowym to opłacalne rozwiązanie?

Jak GPS w samochodzie firmowym obniża koszty?

Stosowanie lokalizacji GPS w autach służących do wykonywania zawodowych zadań to skuteczny sposób na zwiększenie efektywności pracy i unikanie niepotrzebnych kosztów. W systemie NaviExpert Telematics śledzenie samochodu firmowego polega na odbieraniu informacji z GPS-a oraz zbieraniu danych z urządzeń OBDII wpiętych do gniazd diagnostycznych pojazdów. Wszystkie informacje mogą być śledzone przez Fleet Managera (lub innych kierowników) za pomocą panelu dostępnego online. Takie rozwiązanie zagwarantuje, że:

  • Większa liczba zleceń będzie wykonywana na czas. Kierowcy nie mogą pozwolić sobie na znaczące opóźnienia, gdy wiedzą, że ich praca jest monitorowana,
  • Przydzielane zadania będą lepiej zoptymalizowane. GPS w samochodzie firmowym umożliwia gromadzenie danych z wielu przejazdów. Menadżerowie otrzymują do dyspozycji potężną ilość informacji, które umożliwiają skuteczniejsze koordynowanie pracy,
  • Auta oraz towar będą mniej narażone na kradzieże. Samochód z systemem GPS można łatwo zlokalizować. Zapis trasy pozwala też np. na sprawdzenie miejsca, w którym doszło do nieplanowanego przestoju,
  • Będziesz mieć pełną kontrolę nad autami firmowymi. Nawet, gdy zdarzy się kryzysowa sytuacja, taka jak zasłabnięcie kierowcy czy utrata przytomności po kolizji, GPS pozwoli na natychmiastowe odnalezienie pojazdu oraz szybką pomoc pracownikowi, a także sprawne kontynuowanie zlecenia,
  • Kierowcy będą utrzymywać wyższą dyscyplinę. Już sam fakt śledzenia pojazdu firmowego sprawia, że pracownicy „za kółkiem” wykonują swoje obowiązki bardziej starannie.

Dodatkowym plusem korzystania z telematyki jest wyższa odporność na oszustwa ze strony nieuczciwych pracowników. Nie ma mowy o niekontrolowanym „finansowaniu” przez firmę długich prywatnych wojaży, gdy każdy przejechany kilometr można dokładnie sprawdzić.

Śledzenie pojazdów i stylu jazdy kierowców

Wymienione w poprzednim akapicie zalety pozwalają na uniknięcie niepotrzebnych kosztów związanych z organizacją pracy. GPS w samochodzie firmowym może jednak również przynieść duże korzyści wynikające bezpośrednio z eksploatacji pojazdów.

Właściciele firmy, jak i osoby zarządzające flotami pojazdów, życzyłyby sobie, aby kierowcy jeździli ostrożnie, dbali o auta, oszczędzali paliwo i przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Niestety w praktyce takie zachowania bardzo trudno wyegzekwować – w końcu pracownicy mobilni są z dala od osoby nadzorującej ich pracę. Śledzenie pojazdów firmowych za pomocą NaviExpert Telematics pomoże w skutecznym zmotywowaniu kierowców do bezpiecznej i ostrożnej jazdy. W jaki sposób?

System oferowany przez NaviExpert to nie tylko GPS we flocie samochodów. Nasze rozwiązanie pozwala również na kompleksowe zbieranie i podsumowywanie danych o parametrach jazdy. Informacje te są następnie przedstawiane w formie wskaźników stylu jazdy przypisanych do każdego kierowcy. W praktyce daje to tak wymierne korzyści, jak:

  • oszczędność na paliwie,
  • niższa szkodowość pojazdów,
  • mniejsze zużycie samochodów.

Jak wiele można zaoszczędzić? Odpowiedzią niech będą proste statystyki: kierowcy, u których nasz system śledzenia pojazdów wskazuje płynność jazdy (ostrożne ruszanie, brak nagłego hamowanie etc.) na poziomie zaledwie 53% zużywają klocki hamulcowe aż o 40% mniej niż kierujący ze wskaźnikiem płynności na poziomie 86%. Natomiast osoby regularnie przekraczające ograniczenia 120 km/h tankują nawet o 40% paliwa więcej niż ich koledzy jeżdżący zgodnie z przepisami. Takich korzyści można wskazać o wiele więcej!

System NaviExpert Telematics pozwala też na generowanie rankingów i udostępnianie statystyk samym kierowcom do bieżącego wglądu za pomocą smartfonów. To znakomity pretekst do zbudowania motywującego systemu premii dla pracowników odznaczających się najlepszych stylem jazdy.

Właściwe dbanie o samochody ułatwią także przypomnienia i kalendarz dostępne w proponowanym przez nas oprogramowaniu. Dzięki nim każdy przegląd zostanie wykonany na czas, a żadna usterka w aucie nie zostanie zapomniana.

Skuteczniejsza sprzedaż z GPS-em w samochodach firmowych

Proponowane przez nas narzędzie pozwoli Twojej firmie również na podniesienie efektywności zespołu przedstawicieli handlowych. Śledzenie pojazdów firmowych umożliwi sprawniejsze nadzorowanie pracy sprzedawców – to oznacza mniej nieodbytych wizyt i lepszą organizację pracy. Kierownik działu łatwo sprawdzi, czy handlarze docierają do potencjalnych klientów na całym wyznaczonym obszarze i czy aktywnie wykonują swoje obowiązki przez wymaganą ilość czasu.

NaviExpert Telematics to nie tylko możliwość stałego kontrolowania lokalizacji pojazdów, ale przede wszystkim realne korzyści finansowe dla firm, w których floty pojazdów są kluczowym narzędziem pracy.