e-TOLL – wszystko, co musisz wiedzieć o nowym systemie poboru opłat

30/03/2022 | Czas czytania7 minuty czytania

Niezbędnik flotowca e-TOLL – wszystko, co musisz wiedzieć o nowym systemie poboru opłat

Wciąż nie udało Ci się rozszyfrować wszystkich niewiadomych systemu e-TOLL? Zastanawiasz się, w jaki sposób założyć konto? Zarządzasz flotą i chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać nowe funkcjonalności systemu e-TOLL do optymalizacji kosztów?

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane w kontekście e-TOLL pytania. Zapraszamy do lektury!


Jestem klientem NaviExpert Telematics i chcę dodać pojazd do systemu e-TOLL

Aby uruchomić usługę e‑TOLL, konieczne jest podpisanie aneksu do umowy w związku z przetwarzaniem danych lokalizacyjnych. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym działem obsługi pod numerem +48 693 331 723

By dodać urządzenie do systemu e-TOLL za pośrednictwem NaviExpert Telematics należy wejść w zakładkę Urządzenia (dostępna po zalogowaniu do panelu w menu po lewej stronie ekranu).

Urządzenia, które są już podpięte do systemu e-TOLL posiadają status „Aktywne”

Urządzenia ze statusem „Niekatywne” to takie, które nie zostały jeszcze aktywowane w systemie e-TOLL. Wszystkie urządzenia będą miały początkowo status „Nieaktywne”.

Jak w 4 krokach dodać pojazd do systemu e-TOLL w NaviExpert Telematics

Dodanie pojazdu do systemu e-TOLL możemy podzielić na 4 kroki:

 1. Wejdź w szczegóły urządzenia ze statusem „Nieaktywne” i kliknij „Dodaj do e-TOLL”. 
 2. Wyraź zgodę na przesyłanie danych lokalizacyjnych do rządowego systemu e-TOLL.
 3. Wprowadź ID biznesowe na Internetowym Koncie Klienta i skonfiguruj tam płatności.
 4. Przekaż kierowcy ID biznesowe. Jest ono niezbędne w razie kontroli drogowej. Numer ten można również znaleźć w aplikacji NaviExpert Telematics ( Menu> Urządzenia/e-TOLL). Zalecane jest pobranie ściągnięcie najnowszej wersji aplikacji. 

Realizacja wcześniejszych kroków oznacza tyle, że urządzenie zaczyna wysyłać dane rządowego systemu e-TOLL, ale nie przypisuje ich jeszcze do żadnego pojazdu. Aby płatność za przejazd konkretnego pojazdu została zrealizowana automatycznie, niezbędna jest realizacja kroku 3.

Jeśli tego nie zrobisz – musisz liczyć się z mandatem w wysokości od 500 do 1000 zł, w zależności od typu pojazdu.

Po spełnieniu wszystkich ww. punktów odcinki dróg, na których obowiązuje e-TOLL, będą automatycznie opłacane.

WAŻNE

Jeśli podczas aktywacji pojawi się komunikat Błąd aktywacji, spróbuj ponownie aktywować urządzenie lub skontaktuj się z naszym działem obsługi (menu górne -> szybki kontakt).

Jeśli chcesz aktywować/dezaktywować więcej niż jeden pojazd, możesz to zrobić zaznaczając kilka pojazdów (maksymalnie 10 aut).


Na czym polega e-TOLL?

System e-TOLL to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające bezobsługową opłatę za przejazd przez płatne odcinki dróg państwowych, wykorzystujące dane geolokalizacyjne. Rozwiązanie to zastąpiło Manualny System Poboru Opłat, a za jego nadzorowanie odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa. System dla użytkowników pojazdów lekkich (do 3,5 tony) dostępny jest na odcinku autostrady A2 Konin – Stryków i na odcinku autostrady A4 Wrocław – Sośnica.

Dlaczego system e-TOLL zastąpił Manualny System Poboru Opłat? 

Wraz ze zmianą systemu służącego do poboru opłat drogowych zwiększył się komfort przejazdu przez płatne odcinki. Kierowcy nie muszą się zatrzymywać, przez co ruch pojazdów przebiega o wiele sprawniej. 

Jak system e-TOLL pomoże w zarządzaniu flotą?

Instalacja urządzeń pokładowych w pojazdach należących do Twojej floty pozwala na aktywację poboru opłaty elektronicznej i bezobsługową płatność za płatne odcinki A2 i A4. Możliwość automatycznego poboru opłat w trasie to duża automatyzacja zarządzania flotą i wsparcie w codziennej pracy fleet managera.

Jak zarejestrować się w systemie e-TOLL?

Wymagana jest rejestracja w IKK (Internetowe Konto Klienta). Użytkownik może założyć konto za pośrednictwem profilu zaufanego, przy użyciu aplikacji mObywatel, w punkcie stacjonarnym (MOK – Miejsca Obsługi Klienta) lub za pomocą operatorów kart flotowych.

W przypadku chęci założenia IKK potrzebne będą jednak dane takie jak imię i nazwisko, rodzaj i numer dokumentu tożsamości oraz adres e-mail.

e-TOLL – jak aktywować pojazd?

System e-TOLL wymaga rejestracji użytkownika i aktywowania danego pojazdu. Niezbędne będą dane takie jak kraj rejestracji, numer rejestracyjny oraz dane urządzenia GPS, które przekazuje dane geolokalizacyjne i pozwala na elektroniczne płatności.

Kto musi zarejestrować się w systemie e-TOLL?

System poboru opłat e-TOLL obowiązuje kierowców podróżujących:

 • pojazdami o masie całkowitej do 3,5 tony na odcinku autostrady A2 Konin – Stryków i na odcinku autostrady A4 Wrocław – Sośnica,
 • po wszystkich płatnych odcinkach dróg pojazdami o masie całkowitej pow. 3,5 tony, 
 • kierowców samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej min. 12 ton,
 • kierowców autobusów, niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej.

Od kiedy e-TOLL dla osobówek?

Nowy sposób rozliczeń za przejazd płatnymi odcinkami dróg dla samochodów osobowych i motocykli wprowadzono 1 grudnia 2021 roku. Na płatnych odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica przestały wówczas obowiązywać tradycyjne szlabany i manualny system poboru opłat.

Identyfikator biznesowy e-TOLL – co to jest?

Aplikacja e-TOLL PL zainstalowana na urządzeniu mobilnym posiada unikatowy identyfikator biznesowy, dzięki któremu możliwa jest synchronizacja aplikacji mobilnej z przypisanymi wcześniej do danego użytkownika pojazdami i kontem rozliczeniowym.

e-TOLL a kalkulator wysokości zabezpieczenia

W sytuacji, w której użytkownik korzysta z systemu e-TOLL w trybie odroczonej płatności, musi wnieść tzw. zabezpieczenie. Może ono przyjmować formę poręczenia podmiotu trzeciego, gwarancji bankowej lub formy pieniężnej. Na oficjalnej stronie rządowej znajduje się kalkulator, który pozwala na obliczenie kwoty wymaganego zabezpieczenia.

Jakie są funkcje Internetowego Konta Klienta?

Kierowcy za pomocą IKK mogą nie tylko dokonać rejestracji w systemie e-TOLL, ale także aktywować konta rozliczeniowe, zdefiniować sposób finansowania przejazdów, dokonać rejestracji pojazdów, połączyć je z docelowym urządzeniem, regulować płatności i pozostałe kwestie finansowe, weryfikować historię operacji. Więcej informacji o IKK można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej.

Czy mogę założyć konto z odroczoną płatnością?

Tak, w ramach systemu można korzystać z konta z odroczoną płatnością. Nota obciążeniowa jest wystawiana w czasie 7 dni roboczych po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Na uiszczenie opłaty użytkownik ma 14 dni od momentu wystawienia noty.

Czy mogę podróżować po państwowych drogach płatnych bez e-TOLL?

System e-TOLL jest jedynym obowiązującym systemem do poboru opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg zarządzanych przez GDDKiA. Od 30 września 2021 r. i 1 grudnia 2021 dla pojazdów lekkich przejazd płatnymi drogami bez płatności w systemie e-TOLL jest równoznaczny z nałożeniem kary pieniężnej. W ramach tego rozwiązania kierowca może zdecydować się na jedną z czterech możliwości opłaty za przejazd. Są to:

 • aplikacja mobilna,
 • urządzenie pokładowe OBU,
 • lokalizatory zamontowane w pojeździe (ZSL),
 • e-bilet autostradowy.

Jak wybrać urządzenie pokładowe dla floty?

Jeżeli nie jesteś pewien, które z dostępnych dla samochodów osobowych rozwiązań będzie najlepsze dla Twojej floty, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami za pomocą wiadomości mailowej lub poprzez formularz dostępny na naszej stronie.

Czym różni się urządzenie ZSL od OBU?

ZSL to zewnętrzny system lokalizacyjny – urządzenie to zostaje zamontowane w pojeździe na stałe. OBU, czyli On Board Unit (urządzenie pokładowe), jest rozwiązaniem przenośnym.

Gdzie kupić urządzenie e-TOLL?

Jako NaviExpert Telematics jesteśmy certyfikowanym dostawcą urządzeń do automatycznego poboru opłaty elektronicznej takich jak ZSL lub OBU. Jeżeli rozważasz zakup tego urządzenia lub chcesz porozmawiać o systemie e-TOLL w kontekście zarządzania flotą – zapraszamy do kontaktu.

Gdzie znajdę listę odcinków płatnych? 

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o liście wszystkich płatnych odcinków, dane te udostępniane są w oficjalnym serwisie rządowym. Może również pomóc Ci nasza mapka.

e-TOLL a system NaviExpert Telematics

Mamy nadzieję, że powyższe odpowiedzi okazały się dla Ciebie przydatne. Jeżeli poszukujesz dla swojej floty intuicyjnego systemu, który pomoże w skuteczniejszym zarządzaniu i zapewni Ci możliwie najwyższą optymalizację codziennej pracy, skontaktuj się z nami.

Przeczytaj również: