4 kroki do automatycznie generowanej kilometrówki dla celów VAT i PIT

26/09/2022 | Czas czytania2 minuty czytania

Niezbędnik flotowca 4 kroki do automatycznie generowanej kilometrówki dla celów VAT i PIT

Ewidencję przebiegu pojazdów muszą prowadzić firmy, których floty składają się z prywatnych samochodów osobowych. O prowadzeniu kilometrówki musi również pamiętać przedsiębiorca, który w swojej firmie posiada pojazdy osobowe i chce stosować odliczenie 100% podatku VAT oraz zaliczać 100% wydatków eksploatacyjnych w koszty uzyskania przychodu.

O tym, jak wygląda i co powinna zawierać kilometrówka w 2022 roku pisaliśmy wcześniej. Dzisiaj pokażemy Wam, jak w 4 krokach zapewnić sobie automatycznie generowaną kilometrówkę, gotową do wysłania do urzędu skarbowego.

#1 Kilometrówka 2022 – cel wyjazdu

Niewątpliwie od 01.01.2019 prowadzenie kilometrówki w firmie stało się trudniejsze. W związku z nowelizacją przepisów i nowymi zasadami, przedsiębiorcy musieli wtedy na nowo zweryfikować swoją wiedzę o tym, co powinna zawierać poprawnie wypełniona kilometrówka. Jedną z nowości w ewidencji przebiegu pojazdu jest cel wyjazdu.

Przykłady celu wyjazdu w kilometrówce? Spotkanie z klientem, dostarczenie towaru, wyjazd na targi, odbiór materiałów promocyjnych. Tak naprawdę celem wyjazdu jest każda czynność związana z obowiązkami firmowymi.

Jak to wygląda w NaviExpert Telematics? Każdy kierowca ma dostęp do bezpłatnej aplikacji mobilnej, w której przed rozpoczęciem trasy wybiera predefiniowany cel trasy lub wpisuje go ręcznie. Jeśli Fleet Manager chce dodać predefiniowane cele tras, wystarczy, że je doda w edycji danych działu, do którego przypisany jest kierowca.

#2 Kilometrówka 2022 – aplikacja

Zmiany w systemie NaviExpert Telematics uwzględniają zmieniający się rynek i prawo. Dotyczy to także aplikacji mobilnej dla kierowców. Pierwszą rzeczą, którą kierowca musi zrobić w aplikacji po jej uruchomieniu jest wybranie wcześniej zdefiniowanego przez Fleet Managera celu lub wpisanie własnego. Tę czynność powinien wykonać przed ruszeniem pojazdu. Jeśli kierowca błędnie wybierze cel lub będzie chciał go zmienić, może to zrobić w menu aplikacji w zakładce Trasy.

Jeśli pojazd jest pulowy, kierowca może dodać lub zmienić cel wyjazdu tylko przy swoich trasach.

#3 Kilometrówka 2022 – program

Fleet Manager może kontrolować cele wpisywane przez kierowców. Wystarczy, że wejdzie w konkretną trasę i rozwijając jej szczegóły zobaczy przypisanego kierowcę oraz wszystkie predefiniowane cele – nie tylko te z konkretnego działu. Ma również możliwość wpisania celu własnoręcznie.

#4 Kilometrówka 2022 – excel

Co powinna zawierać kilometrówka pisaliśmy już wcześniej. Kilometrówka tworzona w naszym systemie nadaje się od razu do przekazania do urzędu skarbowego. By to zrobić wystarczy wygenerować raport o nazwie „Ewidencja przebiegów”, wybrać zakres dat, zakres przedmiotowy i wybrać format XLSX, który jest sformatowany i gotowy do druku.

Na ten moment ewidencja przebiegu pojazdów to jeden z ważniejszych dokumentów dotyczących służbowej floty. Możesz ją prowadzić ręcznie lub możesz też odezwać się do nas, by móc automatycznie generować uzupełnioną i gotową do wysłania kilometrówkę.