Samochodem służbowym na wakacje

16/07/2019

Niezbędnik flotowca Samochodem służbowym na wakacje

Czy można wybrać się samochodem służbowym na wakacje? O czym należy pamiętać przy podróży zagranicznej? Co z kosztami eksploatacyjnymi, za paliwo, itd.?

Samochody służbowe nie budzą takiego zdziwienia jak kiedyś. Co więcej, auto firmowe przestaje być tylko narzędziem pracy. Podobnie zresztą jak telefon służbowy, który służy również do celów prywatnych. Te pozapłacowe dodatki są motywującym wyróżnikiem, po który sięga coraz więcej firm w Polsce.

Polityka flotowa – biblią dla kierowców

Polityka flotowa opisuje zasady korzystania z samochodów służbowych w firmie. Tam też powinien znaleźć się zapis dotyczący wykorzystania auta firmowego w celach prywatnych. Można spotkać się z dwojakim podejściem do tego tematu.

Niektórzy pracodawcy traktują auta służbowe, jako narzędzie do pracy i jazdy nim w celach prywatnych są zabronione. Takie podejście jest raczej rzadko spotykane w dzisiejszych czasach. Współcześni pracodawcy traktują pojazdy służbowe jako bonus dla pracownika za jego pracę, a niekiedy jako standard.

W polityce flotowej powinien być opisany zakres prywatnego użytkowania auta służbowego. Często jest to uzależnione od zajmowanego stanowiska lub stażu pracy. Może przewidywać np.:

  1. tylko podróż samochodem z domu do pracy oraz drogę powrotną
  2. pełne wykorzystanie auta do celów prywatnych, ale tylko w dni robocze
  3. poruszanie się samochodem bez żadnych ograniczeń

Dodatkowo, firma może częściowo lub nawet całkowicie pokrywać koszty związane z użytkowaniem auta przez pracownika.

Wyjechanie samochodem firmowym na wakacje zależy więc od polityki służbowej i zakresów w niej wyznaczonych.

Koszty eksploatacji samochodu służbowego a wyjazd na wakacje

Pokrywanie kosztów paliwa, płynu do spryskiwaczy czy innych, powinno być uregulowane w polityce flotowej.

Firma może opłacać w całości wszystkie koszty związane z eksploatacją pojazdu również w trakcie urlopu, pokrywać koszty tylko w połowie lub nie robić tego w ogóle w czasie przeznaczonym na urlop pracownika.

Awaria lub kolizja samochodu służbowego w trakcie urlopu

Zamierzając wykorzystać auto firmowe podczas urlopu, należy zapoznać się z odpowiedzialnością użytkownika pojazdu, w przypadku szkód powstałych z winy kierowcy.

W politykach flotowych najczęściej można spotkać zapis, mówiący, że koszty naprawy samochodu pokrywane są z polisy ubezpieczeniowej. Nie dotyczy to jednak 100% przypadków, gdyż firmy ubezpieczeniowe w wyjątkowych sytuacjach odmawiają wypłaty odszkodowania. Co to za sytuacje? Chociażby ucieczka kierowcy z miejsca wypadku czy prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. Pracownik wyjeżdżający na wakacje firmowym autem, powinien znać te przepisy i mieć świadomość ewentualnego obowiązku zapłaty za szkodę we własnym zakresie.

Wyjazd autem służbowym na wakacje za granicę

Polskie prawo mówi, że wyjazd służbowym autem za granicę jest możliwy po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela pojazdu. Jeśli firma posiada własną flotę, wtedy zgodę musi udzielić osoba do tego upoważniona. Jeśli natomiast auta są wynajmowane lub leasingowane, taka zgoda powinna pochodzić od leasingodawcy.

Organy ruchu np. na przejściu granicznym, widząc inne dane właściciela pojazdu i kierowcy pojazdu mogą wymagać okazania dokumentu upoważniającego do korzystania z pojazdu.

Brak tego dokumentu w najgorszej sytuacji może skutkować zakazem przekroczenia granicy.

Druga kwestia, której warto się przyjrzeć to zakres terytorialny ubezpieczenia AC i pakietu assistance. Kierowca powinien sprawdzić, czy w podbramkowych sytuacjach otrzyma odpowiednie wsparcie w postaci samochodu zastępczego, pomocy serwisowej czy nawet zapewnienia powrotu do kraju innym środkiem transportu.

Przed wyjazdem służbowym samochodem na wakacje, po Polsce czy za granicą, warto zapoznać się z polityką flotową firmy oraz z obowiązkami, prawami i odpowiedzialnością, jaka spoczywa na kierowcy.