Odcięcie zapłonu – nowoczesne zabezpieczenie pojazdów flotowych

25/11/2024 | Czas czytania4 minuty czytania

Jak to działa Odcięcie zapłonu – nowoczesne zabezpieczenie pojazdów flotowych

Odcięcie zapłonu to nowość w systemie NaviExpert Telematics, która rozszerza możliwości Fleet Managerów w zakresie zdalnej kontroli nad użytkowaniem pojazdów, zwiększa bezpieczeństwo majątku firmy oraz ogranicza ryzyko nieuprawnionego korzystania z samochodów. Rozwiązania umożliwiające zdalną blokadę pojazdu są szczególnie pożądane w branży wynajmu samochodów oraz wśród leasingodawców. Dzięki prostemu w obsłudze systemowi możliwe jest szybkie zabezpieczenie pojazdu oraz wprowadzenie dodatkowych mechanizmów kontroli floty.

W systemie zarządzania flotą NaviExpert funkcja odcięcia zapłonu opiera się na przekaźnikach podłączonych do magistrali CAN pojazdu, umożliwiając zdalną blokadę pojazdu w prosty i bezpieczny sposób.

Jak działa funkcja blokady pojazdu?

Funkcja odcięcia zapłonu w systemie NaviExpert Telematics została zaprojektowana z myślą o prostocie i intuicyjności. Proces uruchomienia blokady pojazdu przebiega w kilku krokach:

  1. W panelu zarządzania flotą należy wejść na kartę konkretnego pojazdu.
  2. Kliknąć przycisk „Włącz blokadę”.
  3. W wyskakującym pop-upie należy potwierdzić decyzję, co zapobiega przypadkowej aktywacji blokady.

Dyspozycja blokady zapłonu działa w dwóch scenariuszach:

  • Pojazd na postoju: Blokada uruchamia się natychmiast, uniemożliwiając ponowne uruchomienie silnika. 
  • Pojazd w ruchu: Blokada zostanie aktywowana dopiero po bezpiecznym zatrzymaniu pojazdu i wyłączeniu silnika.

Na karcie pojazdu dostępna jest również historia wydanych dyspozycji i czasu działania blokady, co umożliwia śledzenie aktywności oraz analizę ewentualnych problemów z wykorzystaniem tej funkcji.

Po uruchomieniu blokady zapłonu status pojazdu w systemie zmienia się – na mapie będzie oznaczony ikoną „kłódki”, co zapewnia klarowną identyfikację zablokowanego auta.

Czy kierowca zostanie poinformowany?

Aby uniknąć nieporozumień, system wysyła powiadomienie do kierowcy w aplikacji mobilnej. Komunikat informuje o przyczynie braku możliwości uruchomienia pojazdu, co zapobiega błędnemu założeniu o awarii. Dzięki temu kierowca może szybko skontaktować się z Fleet Managerem i wyjaśnić sytuację.


Zastosowanie funkcji odcięcia zapłonu

Funkcja odcięcia zapłonu znajduje zastosowanie w wielu praktycznych scenariuszach:

1. Wypożyczalnie, leasingi i banki

Blokada zapłonu jest szczególnie przydatna w firmach oferujących wynajem pojazdów, gdzie istnieje ryzyko niewywiązywania się klientów z płatności lub niezgodnego z przeznaczeniem użytkowania samochodów. Możliwość zdalnej blokady pojazdu, przy jednoczesnej znajomości lokalizacji pojazdu pozwala na szybkie i bezpieczne zabezpieczenie mienia.

2. Firmowe floty pojazdów

W firmach zarządzających flotami blokada zapłonu zapobiega nieuprawnionemu wykorzystaniu pojazdów firmowych przez kierowców, np. do celów prywatnych lub niezgodnych z polityką firmy, np. związanych z naruszeniem zasad bezpieczeństwa, wykorzystaniem pojazdu poza ustaloną lokalizacją, braku zwrotu auta mimo wygaśnięcia stosunku pracy z pracownikiem korzystającym z pojazdu czy podejrzenia kradzieży auta. 

3. Geostrefy i kontrola obszaru użytkowania

Funkcja może być z powodzeniem stosowana w połączeniu z geostrefami. Jeśli pojazd ma poruszać się wyłącznie po określonym terenie, system NaviExpert Telematics pozwala ustawić geostrefy i alerty informujące o ich przekroczeniu. W momencie otrzymania takiego alertu można skorzystać z funkcji blokady, aby zapobiec dalszemu użytkowaniu pojazdu poza wyznaczonym obszarem.

4. Autoryzacja przed uruchomieniem pojazdu

Blokada może działać również w odwrotnym scenariuszu – pojazd jest domyślnie zablokowany i wymaga autoryzacji kierowcy przed uruchomieniem. W systemie NaviExpert Telematics dostępna jest funkcjonalność, która umożliwia wykorzystanie kart RFID lub pastylek Dallas do odblokowania pojazdu. Dzięki temu tylko uprawnione osoby mogą korzystać z samochodu, co zwiększa bezpieczeństwo i zapobiega kradzieżom.Rozwiązanie NaviExpert Telematics oferuje również zabezpieczenie przed kopiowaniem kluczy lub kart RFID.

Techniczne aspekty modułu odcięcia zapłonu

Moduł odcięcia zapłonu to niewielkie urządzenie montowane pod maską pojazdu i podłączane bezpośrednio do magistrali CAN. Jego konstrukcja pozwala na łatwą integrację z lokalizatorem GPS. Przekaźnik umożliwia rozłączenie jednego z obwodów elektrycznych samochodu uniemożliwiając jego uruchomienie. Zdalna aktywacja immobilizera podczas jazdy nie zakłóca pracy silnika, ale uniemożliwia jego ponowne uruchomienie po wyłączeniu. Co ważne, instalacja tego rozwiązania jest w pełni legalna i nie powoduje utraty gwarancji na samochód, o ile zostanie wykonana przez doświadczoną firmę monterską. Tak jest w naszym przypadku. W zakresie montaży współpracujemy z wyspecjalizowanymi instalatorami, którzy wdrożyli rozwiązania umożliwiające zdalną blokadę pojazdu już w tysiącach pojazdów największych flot firmowych w Polsce. 

Ważne: Funkcja powinna być używana rozważnie. Blokada działa, gdy pojazd ma wyłączony silnik – może jednak zostać aktywowana w sytuacjach nieprzewidzianych, np. jeśli silnik zgaśnie przypadkowo, na przykład na światłach. W takich przypadkach pojazd może być unieruchomiony w nieodpowiednim miejscu, co może wymagać wezwania lawety. Przed aktywacją zalecamy więc upewnić się, że pojazd nie znajduje się w ruchu i jego zatrzymanie nie stanowi zagrożenia.

Ograniczenia technologiczne

Chociaż moduł odcięcia zapłonu działa niezawodnie w standardowych warunkach, należy mieć świadomość, że w miejscach o słabym zasięgu GPS, takich jak parkingi podziemne, zdalne sterowanie immobilizerem może być utrudnione. 

Nowoczesna kontrola – bezpieczeństwo przede wszystkim

Funkcja odcięcia zapłonu w systemie NaviExpert Telematics to krok w stronę większego bezpieczeństwa i kontroli w zarządzaniu flotami pojazdów. Dzięki temu rozwiązaniu Fleet Managerowie mogą zyskać pewność, że ich pojazdy flotowe są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, a w razie problemów mają możliwość szybkiej reakcji. Intuicyjne zarządzanie, zdalna obsługa i możliwość integracji z dodatkowymi formami autoryzacji sprawiają, że rozwiązanie to odpowiada na potrzeby zarówno małych flot, jak i dużych organizacji.

Czy Twoja flota wymaga większego zabezpieczenia? Wypróbuj funkcję blokady zapłonu już dziś i ciesz się spokojem oraz pełną kontrolą.